Koordinační centra česko-německých výměn mládeže Tandem v Plzni a v Řezně podporují sbližování a rozvoj všestranných styků a přátelských vztahů mezi mladými lidmi z Česka a Německa.
Koordinační centra poskytují poradenské služby a podporují státní a nestátní instituce a organizace obou zemí při uskutečňování a zintenzivňování česko-německých výměn mládeže a mezinárodní spolupráce v oblasti práce s mládeží. Jsme celostátními odbornými pracovišti České republiky a Spolkové republiky Německo. Cílem naší činnosti je setkávání mladých lidí.
Při veškeré činnosti se Koordinační centra řídí společným katalogem hodnot, definicí zdařilého koordinování a zásadami vědomé práce s diverzitou.
- poskytování poradenství a podpory všem, kteří realizují česko-německé výměny dětí a mládeže, žáků a studentů,
- finanční podpory česko-německé spolupráce v oblasti práce s dětmi a mládeží,
- iniciování výměnných projektů a nových forem přeshraniční spolupráce,
- zprostředkování partnerství,
- vzdělávání odborných pracovníků v oblasti práce s mládeží,
- zprostředkování mobilit pro jednotlivce (odborné praxe, hospitace, dobrovolnictví),
- zpracovávání informačních a pracovních materiálů,
- předkládání doporučení společné česko-německé Radě pro spolupráci a výměny mládeže a příslušným národním ministerstvům.
Stěžejní téma
Stěžejní téma, které si Tandem volí ve spolupráci se zástupci ministerstev z Česka i Německa, představuje tříletou obsahovou linku v podpoře česko-německé spolupráce. V jeho duchu se pak nese nejen vlastní činnost Tandemu, ale i podpora tematicky orientovaných aktivit dalších aktérů česko-německé spolupráce.
Aktuální téma Tandemu pro roky 2020 - 2022 se nazývá
Mládež utváří budoucnost. Demokracie, participace, diverzita
a klade důraz na zapojení občanského vzdělávání do česko-německé spolupráce, výchovu k demokracii, angažovanost mladých lidí ve společnosti a vědomou práci s diverzitou ve vzdělávání.
Založení a certifikace
Koordinační centrum v Plzni bylo zřízeno v roce 1997 na základě společného prohlášení ministra školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a spolkové ministryně pro rodinu, seniory, ženy a mládež Spolkové republiky Německo. Je organizační součástí rektorátu Západočeské univerzity v Plzni a metodicky je vedeno Odborem pro mládež MŠMT.
V roce 2017 završila Koordinační centra dvouletý proces řízení kvality organizace a obdržela certifikaci Testování kvality dalšího vzdělávání se zaměřením na adresáta učení, německy tzv. LQW, což je typ certifikátu srovnatelný s ISO pro vzdělávací organizace. Součástí bylo definování našich střednědobých a dlouhodobých cílů a managementem kvality ve všech oblastech, kterými se Tandem zabývá – od zaměření na adresáta, vytváření nabídek seminářů, přes splnění předpokladů takzvaného zdařilého učení, až po nastavení efektivní komunikace. V rámci několika workshopů zpracovali pracovníci Koordinačních center na základě analýzy prostředí a silných a slabých stránek globální strategii a společné cíle, které popsali v sebehodnotící zprávě. Rozvoj kvality bude i nadále pevnou součástí naší práce.
Aktuality
-
23.2.2021
Ředitel Jan Lontschar opouští po 24 letech Tandem
Po 24 letech odchází z Tandemu jeho dosavadní ředitel Jan Lontschar. V Koordinačním centru česko-německých výměn mládeže je od roku 1997, kdy sem nastoupil po vysokoškolských studiích. Od zaměření na spolupráci s mimoškolními organizacemi se postupně propracoval až k vedení Tandemu, kterým byl oficiálně pověřen v roce 2004. Ke konci února však jeho působnost v organizaci končí, jelikož se rozhodl hledat v životě nové výzvy. Přejeme mu hodně štěstí! -
16.2.2021
Nová výzva pro školky: Odmalička 2021
Chcete udržet kontakt se svým partnerským zařízením v Německu a vést děti k otevřeným, přátelským vztahům se sousedy z druhé strany hranice? Program podpory Odmalička je tu i letos pro Vás. Přihlašování ještě stále běží. Dejte nám vědět, my Vám rádi pomůžeme! -
16.2.2021
Konzultační hodiny Tandemu
Máte nějaký dotaz k česko-německé spolupráci? Zajímá vás, jak zrealizovat česko-německou spolupráci virtuálně? Hledáte zdroje financování? Na vaše otázky známe odpověď. Ať jste zástupce školy, (volnočasové) organizace nebo instituce rádi se s vámi setkáme 25.3.2021 v 16.00 – 17.30 online.
Akce
-
školení a další vzdělávání
Oblast jazyka a jazykové animace Termín
1. 2. – 13. 4. 2021 Místo konání
onlineNěmčina nekouše – seminář jazykové animace pro učitele německého jazyka 2
teoretické základy jazykové animace, modelové situace v praxi
-
školení a další vzdělávání
Oblast jazyka a jazykové animace Termín
4. 3. 2021 Místo konání
onlineNěmčina nekouše: Online seminář jazykové animace pro vyučující německého jazyka_1
Česko-německá jazyková animace v online i reálném prostředí: teoretické základy a modelové situace v praxi, - prezentace nabídky pro školy od Tandemu, - podpůrné vzdělávací materiály pro online i offline výuku, - výměna zkušeností, diskuze.
-
tematický seminář
Školská oblast Termín
4.–16. 3. 2021 Místo konání
online (Univerzita Pasov)Digitální média ve výuce historie na příkladu pomníků obětem nacismu v Pasově a jeho okolí
Realizujeme v rámci projektu "Přepni se na historii". Společný projekt Tandemu, ZČU a Univerzity Pasov. Dvoudenní online česko-německý seminář pro učitele. Regionální historie – interaktivní prohlídka Pasova, pomníky „nucené práce a oběti nacismu“ - digitální média ve výuce.
Nepřehlédněte
TANDEM překračuje hranice – tipy na online aktivity a nástroje pro česko-německé výměny