

Obrátit se můžete na:
Tereza Vágnerová
e-mail: vagnerova@tandem-org.cz
telefon: +420 377 634 765
PROJEKT: Přepni (se) na historii.
/Denk.mal digital.
Přepni (se) na historii. Mediální historicko-politické vzdělávání na památných místech v česko-bavorském příhraničí
denk.mal digital. Medial gestützte historisch-politische Bildung in der bayerisch-böhmischen Grenzregion
je tříletý projekt, který realizují Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem Západočeské univerzity v Plzni a Univerzita Pasov. Zaměřuje se na česko-bavorskou regionální historii a mediální vzdělávání. Žákům a pedagogům základních, středních i vysokých škol na obou stranách hranice bezplatně nabízí řadu seminářů, exkurzí a projektových dnů.
Doba realizace: od 1. ledna 2020 do 31. prosince 2022
Místo realizace projektu: Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj, bavorské příhraničí - okresy Amberg-Sulzbach, Cham, Deggendorf, Freyung-Grafenau, Hof, Kronach, Kulmbach, Neustadt an der Waldnaab, Passau, Regen, Regensburg, Schwandorf, Straubing-Bogen, Tirschenreuth a statutární města Amberg, Passau, Regensburg, Straubing a Weiden in der Oberpfalz
Aktivity a nabídka projektu:
Zabývání se společnou historií je důležitým předpokladem pro vzájemné porozumění mezi národy. Stavíme na dialogu mezi účastníky a motivujeme je nahlédnout na dějinné události z více perspektiv. To přispívá zároveň k odbourání jazykových i systémových překážek ve vzdělávání. Podporujeme využití digitálních metod a nástrojů ve výuce.
„Přepni (se) na historii“ se věnuje dvěma hlavním dějinným událostem: otevření hranic v letech 1989/1990 a životu židovské menšiny v příhraniční ve 20. století. Mimo občansko-politický a historický kontext si klade za cíl také výchovu k demokracii a práci s diverzitou. Všechny vzdělávací aktivity se stejným dílem orientují na účastníky z Česka a Německa a budou se odehrávat v obou jazycích.
Na těchto stránkách uvádíme souhrnný a stručný přehled informací o projektu Přepni se na historii.denkmal.digital. Projekt má své vlastní stránky, kde najdete podrobnější informace k realizovaným aktivitám, výstupy projektu, jako např. mapa pomníků, materiály do výuky, užitečné tipy a odkazy k tématu projektu. Sledovat nás můžete v češtině ww.prepnisenahistorii.cz. a němčině na www.denkmaldigital.de.
Aktivity projektu:
1) Semináře pro univerzitní studenty
Cílovou skupinou jsou studenti (nejen) učitelských oborů ZČU v Plzni a Univerzity Pasov, kteří mohou tematizovat společnou historii ve svém budoucím učitelském povolání. Účastí na česko-německých seminářích a jednodenních exkurzích studenti získají znalosti o regionální historii, digitální know-how i jazykové kompetence.
Nabídka pro studenty ZČU v Plzni:
Určeno především pro studenty učitelství dějepisu a němčiny, vhodné pro studenty dalších oborů (např. historie, německý jazyk, média a komunikace, kulturní vědy, evropská studia, politologie a mezinárodní vztahy, filozofie aj.)
- Semestrální semináře: zimní semestr v roce 2020/2021 a 2021/2022
zimní semestr 2020/2021 ZČU, Plzeň: Pomníky a místa paměti. Jak jim rozumět a jak je pomocí digitálních metod didakticky využít na příkladu otevření česko-bavorské hranice v letech 1989/1990
Univerzita Pasov a Západočeská univerzita v Plzni otevřou společné semináře, které budou připravovat i realizovat vyučující obou univerzit. Nabízí se také příležitost, jak zlepšit své dovednosti v oblasti interkulturní spolupráce.
- Blokové tematické semináře:
Prakticky zaměřené blokové semináře a exkurze na místa spojená s česko-bavorskou historií, kde budou společně čeští a němečtí studenti vytvářet výukové pomůcky založené na využití digitálních médií (např. explainity videos).
22.–26. 3. 2021 Univerzita Pasov (Německo): Multimediální blokový seminář k tématu Storytelling o otevření hranice v letech 1989/90
podzim 2022 v Česku
- Exkurze (1-2denní): první akci plánujeme na podzim 2020, další čtyři v průběhu projektu
Jak a kde se přihlásit? Sledujte naši sekci Akce, kde všechny akce vypisujeme. Případně nás kontaktujte na vagnerova@tandem-org.cz
2) Semináře pro učitele (akreditace MŠMT)
Během společných seminářů si učitelé z Česka a z Německa osvojí kritické a kreativní využití digitálních médií ve výuce dějepisu, které je v souladu s aktuálním trendem digitalizace ve vzdělávání probíhajícím v obou zemích. Pedagogové dostanou například tipy a osvojí si konkrétní metody, jak mohou díky moderním technologiím ozvláštnit výklad česko-německé historie; či jak pracovat s informacemi přímo na místech dějinných událostí. Cílem těchto školení je vybavit učitele potřebnými kompetencemi pro využívání digitálních možností ve výuce, aby tím ze svých žáků vychovali kreativní a kriticky uvažující uživatele médií.
Nabídka pro pedagogy:
Hlásit se mohou pedagogové napříč vzdělávacím systémem, zejm. SŠ, ZŠ druhý stupeň. Podmínkou je, aby místo působnosti pedagoga bylo v Plzeňském, Jihočeském nebo Karlovarském kraji.
V nabídce jsou tři jednodenní semináře „Pomníky obětem nacistického režimu a digitální média ve výuce dějepisu a v dějepisných projektech“, které budou mít odlišná tematická zaměření. V druhé části projektu plánujme realizovat dvoudenní seminář k tématu „Volarský pochod smrti“.
Předpokládaná realizace akce a místo konání:
- 9. listopadu 2020, v Česku, Plzeň:
Příběhy lidí a míst. Digitální média ve výuce historie na příkladu plzeňských obětí holocaustu
- 4.3. + 16.3. 2021 v Německu, Univerzita Pasov:
Digitální média ve výuce historie na příkladu pomníků obětem nacismu v Pasově a jeho okolí
- III. říjen 2022 v Německu, Univerzita Pasov
- 14.-15. 2021, v Česku (Volary): Volarský pochod smrti. Digitální média ve výuce historie.
Máte zájem, chcete se zúčastnit? Průběžně sledujte sekci Akce, kde semináře vypisujeme. Případně nás kontaktujte na vagnerova@tandem-org.cz
3) Projektové dny se studenty středních a základních škol
Žáci a studenti, jejichž školy jsou zapojené do projektu, se seznámí s regionální historií a její reflexí, získají jazykové a mediální kompetence. Dostanou příležitost vytvářet digitální výukové pomůcky, jako jsou např. výkladová videa.
K těmto aktivitám patří přípravné školní workshopy, společné vícedenní projektové dny na historických místech a školní prezentace výsledků projektových dní.
Nabídka pro školy ukončena z důvodu naplněné kapacity.
Výstupy projektu:
Digitální výstupy účastníků budou k dispozici i ostatním středoškolským a vysokoškolským studentům na internetové stránce projektu www.prepnisenahistorii.cz. Vznikne také tištěná mapa pomníků v česko-bavorském příhraničí, kam se mohou školy s žáky vypravit nebo ji využít jako učební pomůcku.
Projekt je finančně podpořen z prostředků Evropské unie z Cíle EÚS, konkrétně z Programu příhraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko, Cíl EÚS 2014 – 2020.
Aktuality
-
25.6.2022
Záznam oslav 25 let Tandemu
Tandem oslavil 25. narozeniny ve velkolepém stylu! Nebyli jste u toho? Nevadí. Pusťte si záznam celého večera. Nudit se rozhodně nebudete! Klikněte zde. -
22.6.2022
Milovníci přírody se mohou hlásit na workcamp v Krušných horách
Letošní ročník HeuHoj-Campu hledá účastníky. Účastníci česko-německého workcampu zažijí 4 dny na kvetoucích a orchidejových loukách a 3 dny budou prozkoumávat kulturní krajinu a příběhy v pohraničí S sebou kolo! Akce se koná 10.-17. července. -
21.6.2022
Moje vize pro Evropu? Tohle chci změnit!
Prodloužení termínu zasílání příspěvků do soutěže u příležitosti Evropského roku mládeže: Je vám 18 až 30 let a víte, kam by se měla Evropa ubírat? Zpracujte svoji vizi v eseji nebo videu a vyhrajte cestu do Bruselu.
Akce
-
konference24.–26. 6. 2022 Jednotlivci Termín
24.–26. 6. 2022 Místo konání
PlzeňKonference mládeže: Lebe und Liebe / Žij a miluj
My, tým ahoj.info, zveme všechny mladé lidi ve věku od 16 do 26 let na konferenci pro mládež na téma "Žij a miluj". O tomto víkendu bychom se chtěli blíže podívat na téma LGBTQ+ a rozmanitosti. K tomu plánujeme zajímavé přednášky a vzájemnou výměnu názorů a diskuzi účastníků. Daný víkend se také uskuteční oslava 25. výročí založení Koordinačních center Tandem. Rádi bychom vám dali příležitost zúčastnit se i této akce, která se koná v průmyslových prostorách DEPO 2015. Akce bude simultánně tlumočena. Při registraci vás požádáme, abyste se rozhodli, zda se chcete slavnostního večera zúčastnit, nebo ne. -
infoakce5. 10. 2022 Mimoškolní oblast Termín
5. 10. 2022 Místo konání
online na platformě DINA.internationalInfopoint pro mimoškolní organizace
Jste spolek, kroužek nebo jiná mimoškolní organizace? Máte zájem navázat partnerství s institucí podobného zaměření v Německu? Máme pro vás tipy na realizaci společných česko-německých projektů a setkání. Povíme Vám více o naší činnosti, poradíme, jak navázat nová partnerství s německým protějškem a dáme tipy, kde na to všechno sehnat peníze. Také Vám snad dodáme odvahu pro realizaci vlastní výměny. V programu bude prostor pro výměnu zkušeností, diskuzi a dotazy. Zazní i příklady dobré praxe. -
školení a další vzdělávání3.–5. 11. 2022 Oblast jazyka a jazykové animace Termín
3.–5. 11. 2022 Místo konání
CZKdyž jazyk trifft Špráche aneb staň se jazykovým animátorem u Tandemu!
Navazující školení jazykové animace určené všem, kteří se zúčastnili základního školení.
Nepřehlédněte
TANDEM překračuje hranice – tipy na online aktivity a nástroje pro česko-německé výměny