

Obrátit se můžete na:
Přepni (se) na historii. Mediální historicko-politické vzdělávání na památných místech v česko-bavorském příhraničí
denk.mal digital. Medial gestützte historisch-politische Bildung in der bayerisch-böhmischen Grenzregion
je tříletý projekt, který realizují Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem Západočeské univerzity v Plzni a Univerzita Pasov. Zaměřuje se na česko-bavorskou regionální historii a mediální vzdělávání. Žákům a pedagogům základních, středních i vysokých škol na obou stranách hranice bezplatně nabízí řadu seminářů, exkurzí a projektových dnů.
Doba realizace: od 1. ledna 2020 do 31. prosince 2022
Místo realizace projektu: Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj, bavorské příhraničí - okresy Amberg-Sulzbach, Cham, Deggendorf, Freyung-Grafenau, Hof, Kronach, Kulmbach, Neustadt an der Waldnaab, Passau, Regen, Regensburg, Schwandorf, Straubing-Bogen, Tirschenreuth a statutární města Amberg, Passau, Regensburg, Straubing a Weiden in der Oberpfalz
Aktivity a nabídka projektu:
Zabývání se společnou historií je důležitým předpokladem pro vzájemné porozumění mezi národy. Stavíme na dialogu mezi účastníky a motivujeme je nahlédnout na dějinné události z více perspektiv. To přispívá zároveň k odbourání jazykových i systémových překážek ve vzdělávání. Podporujeme využití digitálních metod a nástrojů ve výuce.
„Přepni (se) na historii“ se věnuje dvěma hlavním dějinným událostem: otevření hranic v letech 1989/1990 a životu židovské menšiny v příhraniční ve 20. století. Mimo občansko-politický a historický kontext si klade za cíl také výchovu k demokracii a práci s diverzitou. Všechny vzdělávací aktivity se stejným dílem orientují na účastníky z Česka a Německa a budou se odehrávat v obou jazycích.
Na těchto stránkách uvádíme souhrnný a stručný přehled informací o projektu Přepni se na historii.denkmal.digital. Projekt má své vlastní stránky, kde najdete podrobnější informace k realizovaným aktivitám, výstupy projektu, jako např. mapa pomníků, materiály do výuky, užitečné tipy a odkazy k tématu projektu. Sledovat nás můžete v češtině ww.prepnisenahistorii.cz. a němčině na www.denkmaldigital.de.
Aktivity projektu:
1) Semináře pro univerzitní studenty
Cílovou skupinou jsou studenti (nejen) učitelských oborů ZČU v Plzni a Univerzity Pasov, kteří mohou tematizovat společnou historii ve svém budoucím učitelském povolání. Účastí na česko-německých seminářích a jednodenních exkurzích studenti získají znalosti o regionální historii, digitální know-how i jazykové kompetence.
Nabídka pro studenty ZČU v Plzni:
Určeno především pro studenty učitelství dějepisu a němčiny, vhodné pro studenty dalších oborů (např. historie, německý jazyk, média a komunikace, kulturní vědy, evropská studia, politologie a mezinárodní vztahy, filozofie aj.)
- Semestrální semináře: zimní semestr v roce 2020/2021 a 2021/2022
zimní semestr 2020/2021 ZČU, Plzeň: Pomníky a místa paměti. Jak jim rozumět a jak je pomocí digitálních metod didakticky využít na příkladu otevření česko-bavorské hranice v letech 1989/1990
Univerzita Pasov a Západočeská univerzita v Plzni otevřou společné semináře, které budou připravovat i realizovat vyučující obou univerzit. Nabízí se také příležitost, jak zlepšit své dovednosti v oblasti interkulturní spolupráce.
- Blokové tematické semináře:
Prakticky zaměřené blokové semináře a exkurze na místa spojená s česko-bavorskou historií, kde budou společně čeští a němečtí studenti vytvářet výukové pomůcky založené na využití digitálních médií (např. explainity videos).
22.–26. 3. 2021 Univerzita Pasov (Německo): Multimediální blokový seminář k tématu Storytelling o otevření hranice v letech 1989/90
podzim 2022 v Česku
- Exkurze (1-2denní): první akci plánujeme na podzim 2020, další čtyři v průběhu projektu
Jak a kde se přihlásit? Sledujte naši sekci Akce, kde všechny akce vypisujeme. Případně nás kontaktujte na vagnerova@tandem-org.cz
2) Semináře pro učitele (akreditace MŠMT)
Během společných seminářů si učitelé z Česka a z Německa osvojí kritické a kreativní využití digitálních médií ve výuce dějepisu, které je v souladu s aktuálním trendem digitalizace ve vzdělávání probíhajícím v obou zemích. Pedagogové dostanou například tipy a osvojí si konkrétní metody, jak mohou díky moderním technologiím ozvláštnit výklad česko-německé historie; či jak pracovat s informacemi přímo na místech dějinných událostí. Cílem těchto školení je vybavit učitele potřebnými kompetencemi pro využívání digitálních možností ve výuce, aby tím ze svých žáků vychovali kreativní a kriticky uvažující uživatele médií.
Nabídka pro pedagogy:
Hlásit se mohou pedagogové napříč vzdělávacím systémem, zejm. SŠ, ZŠ druhý stupeň. Podmínkou je, aby místo působnosti pedagoga bylo v Plzeňském, Jihočeském nebo Karlovarském kraji.
V nabídce jsou tři jednodenní semináře „Pomníky obětem nacistického režimu a digitální média ve výuce dějepisu a v dějepisných projektech“, které budou mít odlišná tematická zaměření. V druhé části projektu plánujme realizovat dvoudenní seminář k tématu „Volarský pochod smrti“.
Předpokládaná realizace akce a místo konání:
- 9. listopadu 2020, v Česku, Plzeň:
Příběhy lidí a míst. Digitální média ve výuce historie na příkladu plzeňských obětí holocaustu
- 4.3. + 16.3. 2021 v Německu, Univerzita Pasov:
Digitální média ve výuce historie na příkladu pomníků obětem nacismu v Pasově a jeho okolí
- III. říjen 2022 v Německu, Univerzita Pasov
- 14.-15. 2021, v Česku (Volary): Volarský pochod smrti. Digitální média ve výuce historie.
Máte zájem, chcete se zúčastnit? Průběžně sledujte sekci Akce, kde semináře vypisujeme. Případně nás kontaktujte na vagnerova@tandem-org.cz
3) Projektové dny se studenty středních a základních škol
Žáci a studenti, jejichž školy jsou zapojené do projektu, se seznámí s regionální historií a její reflexí, získají jazykové a mediální kompetence. Dostanou příležitost vytvářet digitální výukové pomůcky, jako jsou např. výkladová videa.
K těmto aktivitám patří přípravné školní workshopy, společné vícedenní projektové dny na historických místech a školní prezentace výsledků projektových dní.
Nabídka pro školy ukončena z důvodu naplněné kapacity.
Výstupy projektu:
Digitální výstupy účastníků budou k dispozici i ostatním středoškolským a vysokoškolským studentům na internetové stránce projektu www.prepnisenahistorii.cz. Vznikne také tištěná mapa pomníků v česko-bavorském příhraničí, kam se mohou školy s žáky vypravit nebo ji využít jako učební pomůcku.
Projekt je finančně podpořen z prostředků Evropské unie z Cíle EÚS, konkrétně z Programu příhraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko, Cíl EÚS 2014 – 2020.
Aktuality
-
31.1.2023
Velikonoční tábor OLA 2023
Sojka - spolek mladých srdečně zve na tradiční česko-německý velikonoční tábor s tématem "Superhrdinové!". Tábor se koná od 1. do 8. dubna 2023 ve Sportcentru Žinkovy a je určen pro všechny mezi 10 a 16 lety. -
30.1.2023
Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2023
I v letošním roce jsme pro vás připravili seznam česko-německých táborů pro děti a akcí pro mládež v létě 2023, kde se mohou děti a mladí lidé seznámit s vrstevníky ze sousední země a zdokonalit v němčině. Nabídky se orientují na děti od cca 8 let až na mládež do 26 let a obsahově jsou velmi pestré. Přejeme příjemné hledání toho pravého pro vás! -
27.1.2023
Česko-bavorský stipendijní program
Pro školní rok 2023/24 uděluje Svobodný stát Bavorsko stipendia pro studenty z České republiky, kteří budou pomáhat učitelům při výuce českého jazyka jako rodilí mluvčí na hostitelské škole v Bavorsku. Čeští studenti se mohou hlásit do 30. dubna 2023.
Akce
-
tematický seminář3.–5. 3. 2023 Jednotlivci Termín
3.–5. 3. 2023 Místo konání
Vzdělávací centrum pro mládež WaldmünchenVideoseminář pro mladé lidi (Projekt ahoj.info)
Sociální sítě nám v mnoha ohledech usnadňují život: Umožňují nám být spolu v kontaktu, získávat informace nebo se podělit o něco světem. Ovšem mají také své nevýhody. Uvědomujeme si, kolik času strávíme na mobilu a sociálních sítích? Vnímáme, jaký obsah tu konzumujeme a zveřejňujeme? Pokud vás toto téma zajímá a chcete o něm diskutovat v mezinárodní skupině, zaregistrujte se na náš seminář! Nejenže se můžete seznámit s mnoha mladými lidmi ze zahraničí, ale také můžete toto téma zpracovat umělecky formou krátkého filmu. Seminář připravuje a vede tým ahoj.info, který tvoří dobrovolníci z Evropského sboru solidarity. -
kontaktní seminář25.–26. 3. 2023 Mimoškolní oblast Termín
25.–26. 3. 2023 Místo konání
ErfurtKontaktní seminář pro mimoškolní organizace
Prezenční seminář pro organizace zabývající se ekologií, ochranou klimatu nebo životním prostředím. Ve spolupráci s Naturfreundejugend Thüringen. -
školení a další vzdělávání12.–20. 5. 2023 Oblast jazyka a jazykové animace Termín
12.–20. 5. 2023 Místo konání
1. prezenční část se koná 12.-14.5. 2023 v CZ (místo bude upřesněno), 2. online část proběhne 19.-20.5. 2023 na platformě DINA.internationalKdyž jazyk trifft Špráche aneb staň se jazykovým animátorem u Tandemu! I.
Že stále ještě nevíte, o co se jedná? Pak doporučujeme podívat se na naše stránky věnované jazykové animaci od Tandemu. Jste-li už ale česko-německou jazykovou animací nadšeni, podívejte se, jestli by právě tato forma dalšího vzdělávání nebyla něco pro Vás.
Nepřehlédněte
TANDEM překračuje hranice – tipy na online aktivity a nástroje pro česko-německé výměny