Evaluační setkání projektových partnerů projektu Němčina nekouše III
Dne 9. listopadu se v budově Goethe Institutu konalo evaluační setkání partnerů projektu Němčina nekouše. Setkali se zde všichni partneři, kteří se na projektu v posledních dvou letech podíleli, tzn. zástupci Česko-německého fondu budoucnosti, německého velvyslanectví v Praze, Goethe Institutu, MŠMT, Plzeňského kraje a firem.
Po úvodních zdravicích si vzal slovo Jan Lontschar a pohovořil o struktuře a průběhu zapojení jednotlivých partnerů, dále zhodnotil projekt a jeho roli u Tandemu, krátce zdůraznil význam metody jazykové animace a v neposlední řadě zmínil zapojení firemní sféry jako jednu z dalších možností rozvoje projektu.
Dále následovala prezentace, kterou si připravila koordinátorka projektu Michaela Kořánová. Obsahem prezentace bylo obsahové a statistické zhodnocení projektu za poslední projektové období, čili za roky 2016 a 2017. Pomocí grafů byl znázorněn průběh a vývoj projektu v číslech (např. počty animací v ČR a Německu, v jednotlivých krajích anebo ukázky z pořádaných seminářů). Dále byla zmíněna dlouholetá spolupráce s kampaní německého velvyslanectví Šprechtíme, jejíž důležitost byla podtržena i zástupci Goethe Institutu a německého velvyslanectví.
Dále byl předložen koncept spolupráce s firemní sférou a její podpora výuky němčiny na středních odborných školách. Tento koncept již Tandem částečně realizuje, plnému rozkvětu tohoto konceptu jako samostatnému projektu chybí ale dostatečné financování, což bylo také předmětem diskuze mezi zúčastněnými. Všichni se shodli, že koncept je zdařilý a má potenciál.
Celé setkání proběhlo v přátelském duchu. V rámci jednotlivých bodů probíhaly diskuze. Přítomní zástupci institucí, kteří projekt Němčina nekouše podporují, se vyjádřili pozitivně i ohledně spolupráce na projektu v dalších letech.
Aktuality
-
12.6.2026
Heuhoj-Camp 2026
Nemáš plány na léto? Tak vyraž na Česko-německý luční kemp, který se koná 23. - 30. 8. 2026 v Krušných horých, -
9.6.2026
Panevropská letní akademie 2026 v Šoproni: Diskutujte o budoucnosti Evropy!
Zajímáte se o evropské dějiny, mezinárodní spolupráci a aktuální politický vývoj? Chcete pochopit, proč je Panevropský piknik považován za jeden z nejvýznamnějších symbolů pádu železné opony, a zároveň debatovat o budoucnosti našeho kontinentu s mladými lidmi ze sedmi zemí Evropské unie? Přihlaste se na Panevropskou letní akademii 2026, která se uskuteční ve dnech 14. až 20. srpna 2026 v maďarské Šoproni u příležitosti vzpomínkových akcí k Panevropskému pikniku. -
8.6.2026
Fond budoucnosti vyhlašuje Česko- německou novinářskou cenu 2026
Česko-německý fond budoucnosti již po jedenácté vyhlašuje Česko-německou novinářskou cenu. Oceněni budou novinářky a novináři, kteří poutavě a přesvědčivě zprostředkovávají témata a příběhy ze sousední země. Jejich příspěvky se zabývají aktuálním děním, zasazují je do širších souvislostí a přispívají tak klepšímu porozumění mezi Čechy a Němci. Do 30. června 2026 je možné přihlásit nebo navrhnout příspěvky v kategoriích text, audio a multimédia. Kromě toho zvláštní cena Mileny Jesenské ocení příspěvek, který z dnešní perspektivy reflektuje občanskou odvahu, mezikulturní porozumění a toleranci. Vítězové v jednotlivých kategoriích získají finanční odměnu ve výši 2 500 eur.
Akce
-
infoakce17. 6. 2026 Odborné praxe Termín
17. 6. 2026 Místo konání
online, platforma ZOOMSetkání členů konsorcia Tandemu pro program Erasmus+ z Výzvy 2025 a 2026
-
Seminář26.–28. 6. 2026 Termín
26.–28. 6. 2026 Místo konání
Ostra-Allee 33, DresdenOchrana přírody bez hranic: seminář pro spolky a organizace
-
odborné fórum3. 9. 2026 Předškolní oblast Termín
3. 9. 2026 Místo konání
Jablonec nad Nisou (přesné místo včas upřesníme)Česko-saské setkání školek v Jablonci / Treffen Sie tschechische und sächsische Kindergärten in Jablonec! (deutsche Version unten)
Chcete do své školky přinést hravou němčinu, najít partnerskou školku v Sasku nebo sdílet své zkušenosti s německými kolegy*němi? Koordinační centrum Tandem vás srdečně zve na přeshraniční setkání vyučujících z mateřských škol. Setkání je určeno pro všechny školky z obou stran česko-saské hranice. Je pro školky, které projekt Jazyk sousedů od začátku! znají, stejně jako pro všechny ostatní školky.
Nepřehlédněte
Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2026



