TISKOVÁ ZPRÁVA: Tandem oslavil 25 let své existence hromadným setkáním se svými příznivci

27.6.2022

Plzeň (27. 6. 2022) – Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem, které je součástí Západočeské univerzity v Plzni, uspořádalo poslední červnový týden oslavy svých 25. narozenin. Jejich součástí bylo hned několik vzdělávacích akcí, které vyvrcholily slavnostním večerem v plzeňském industriálním prostoru DEPO v pátek 24. června. Aktu se zúčastnilo přes 200 hostů a live stream celého večera zhlédly více než dvě tisícovky diváků.

Celou akci můžete zhlédnout na odkazu: https://vimeo.com/717838362

Výročí svého založení slaví Tandem každých 5 let, jednou v Německu a jednou v Česku. „Pokaždé ale slavíme společně s účastníky našich akcí, partnerskými organizacemi i hosty z politické scény,“ informuje ředitelka Tandemu Lucie Tarabová, a pokračuje: „Jelikož posláním Tandemu je propojovat, rozhodli jsme se pozvat všechny naše příznivce do Plzně v jeden termín. Každý z nich měl možnost účastnit se vzdělávací akce na téma, které jej zajímá, a poté se všichni spolu s dalšími hosty sešli na slavnostním večeru, který zařazujeme při všech oslavách. Jeho kreativní novinkou ale bylo hromadné vystoupení zaměstnanců obou kanceláří Tandemu, kteří všem přítomným představili svou každodenní práci.“ Smyslem akce je připomenout, co vše Tandem v oblasti česko-německé spolupráce dělá a kam všude zasahují jeho aktivity. Oslav se zúčastnila také řada významných hostů.

Ředitel odboru základního vzdělávání a mládeže z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Michal Černý v úvodním slovu uvedl: „Za 25 let se Tandem nesmazatelně vryl do životů a srdcí tisíců nejen mladých lidí. Životní zkušenosti, které tyto osoby díky programům Tandem získávají, naše země a Evropa stále více potřebuje. Nevěřím, že by existoval někdo, kdo by zpětně litoval, že se těchto akcí zúčastnil. To, co společnosti česko-německá spolupráce přináší, se v žádném případě neztratí,“ dodává.

Akci osobně navštívil také velvyslanec Spolkové republiky Německo v Praze Andreas Künne: „Tandem na mě dělá skvělý dojem a obdivuji šíři i hloubku vaší práce,“ obrátil se při svém projevu na obě ředitelky, které celou akci moderovaly. „Při nedávném setkání s jednou vaší animátorkou na ambasádě mi došlo, že tyto aktivity mají i politický rozměr a nesmírně nám pomáhají. Tohle je jádro naší přeshraniční spolupráce. I kdyby si vlády třeba někdy nerozuměly ideálně, tak je důležité, aby dialog kontinuálně pokračoval dál na ostatních úrovních,“ dodává.

Spolu s ním na pódiu promluvila i generální konzulka ČR v Mnichově Ivana Červenková, která byla jako právnička také osobně u jednání předcházejících vzniku Tandemu před 25 lety. Zavzpomínala i na první setkání s oběma ředitelkami kanceláří Tandemu v Praze: „Když jsem tyto dvě dámy potkala na akci, kterou pořádalo Zastoupení Svobodného státu Bavorsko v České republice, tak mne nadchly svou pozitivní energií a říkala jsem si, že přesně díky takovým lidem se věci mohou pohnout dál. Ale vztahy se netvoří jen na té nejvyšší úrovni. Jako generální konzulka jsem si na příští čtyři roky vytyčila úkol, pomoci tvorbě vztahů mezi státy na úrovni občanské společnosti a hlavně mezi mládeží, která je naše budoucnost. Proto budu plně podporovat veškeré aktivity směřující k tomuto cíli.“

Na významné události nechyběl ani rektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Holeček. „Nevím, jestli všichni víte, že Západočeská univerzita je nejzápadnější univerzitou celé východní a střední Evropy,“ začal svůj proslov s úsměvem, a pokračoval: „A právě proto jsme tím správným intelektuálním, kulturním a vzdělanostním mostem mezi východem a západem. A je přirozené, že právě u nás je Tandem – úžasné propojení těchto světů. Stojí na krásných myšlenkách, vizích i perspektivě a skvělé práci lidí z obou zemí. Chci poděkovat paní ředitelce i všem dalším, kteří se na této spolupráci podílejí, a jsem rád, že jsme se tu dnes večer všichni sešli společně z obou stran mostu,“ dodal.

Mezi téměř stovkou dalších pozvaných VIP hostů se dále objevil také hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták, náměstek primátora města Plzně Michal Vozobule a zástupci desítek institucí z oblasti česko-německé spolupráce (např. Česká rada dětí a mládeže, Česko-německý fond budoucnosti, Česko-německá obchodní a průmyslová komora, Bayerischer Jugendring, Deutsch-Tschechisches Jugendforum, Geschichtspark Bärnau Tachov a řada dalších).

Téměř polovinu přítomných v sále tvořili účastníci seminářů, které Tandem pro své příznivce připravil. Vzdělávat se v oblasti česko-německé spolupráce a diskutovat o této problematice tak přijeli pedagogové ze školek, základních i středních škol a učilišť, zástupci volnočasových organizací a spolků, mladí lidé ve věku 16-26 let, dobrovolníci a další osoby působící v oblasti česko-německých výměn.

Formou videozdravice ke všem přítomným promluvili i ministři a ministryně z Německa. Například spolková ministryně pro rodinu, seniory, ženy a mládež Lisa Paus ve svém příspěvku uvedla: „Je tomu už 32 let, co Česká republika a Německo podepsaly smlouvu o spolupráci a výměnách mládeže. A je tomu 25 let, co svou činnost zahájila koordinační centra sídlící v Regensburgu a Plzni. Od té doby podporují setkávání mladých lidí z obou zemí, kteří mají možnost sbírat zajímavé zkušenosti, objevovat různé pohledy na svět a vážit si rozmanitosti. Mezinárodní práce s mládeží ale znamená daleko více než jen osobní zkušenosti mladých lidí. Zejména s ohledem na válku na Ukrajině se ukazuje, jak důležitá mezinárodní práce s mládeží je. Osobní setkávání totiž vytváří důvěru a to je veliký příspěvek pro mír a solidaritu na tomto světě.“

Zajímavým bodem programu byla videoanketa, do které se zapojilo několik desítek spolupracujících subjektů. „Zajímalo nás, jak nás naši příznivci vnímají a co se jim ve spojení s námi vybaví,“ vysvětluje členka organizačního týmu Michaela Kořánová. „Vyzvali jsme je tedy k zaslání krátkých videovzkazů a výsledek jsme sestříhali do uceleného videa. Vůbec jsme nečekali, jakou vlnu zájmu naše výzva vzbudí,“ dodává s úsměvem.

Tandem si na závěr připravil i překvapení v podobě představení nového korporátního designu, který si nadělil ke čtvrtstoletí své existence. Jeho podobu po celý večer skládali formou puzzlí jednotliví interpreti na pódiu. „Mluvili jsme už několik let o tom, že naše logo a vůbec celá identita Tandemu potřebuje čerstvý vítr,“ vysvětluje zástupkyně ředitelky Jarmila Půbalová, která u Tandemu pracuje už 14 let. „Ten nakonec přišel nejen v podobě nového vizuálu, ale loni také s personálními obměnami na obou ředitelských postech obou kanceláří Tandemu,“ prozrazuje. Nový design sice zachoval červenou a modrou barvu a vzdáleně také „tandemáckého panáčka“, nicméně mu zaoblil proporce a vdechl novou svěžest. Tandem tak oficiálně odstartoval modernější etapu své grafické komunikace. Všichni přítomní si jako malý dárek odnesli perníček s nálepkou nového loga.

Už před pár týdny dostala speciální dárek i Západočeská univerzita v Plzni, pod níž plzeňská kancelář Tandemu spadá – a to nejvyšší bavorské ocenění v oblasti práce s mládeží Partner der Jugend neboli Partner mládeže. Poctu obdržela od Bavorského kruhu mládeže (BJR) jako zřizovatele regensburgské kanceláře. Osobně ji v květnu přijel předat prezident BJR Matthias Fack. „Bavorský kruh mládeže uděluje ocenění za přínos práci s mládeží v Bavorsku každý rok a letos jsme se rozhodli udělit jej právě Západočeské univerzitě v Plzni u příležitosti 25. výročí založení Tandemu. Univerzita cenu dostává jako instituce, jejíž součástí je organizace aktivně podporující česko-německé výměny a spolupráci v oblasti mládeže,“ uvedl Matthias Fack. Západočeskou univerzitu na oficiálním setkání reprezentovali rektor Miroslav Holeček, prorektorka pro internacionalizaci Hommerová a ředitelka Tandemu Lucie Tarabová.

Posláním Tandemu je propojovat Česko a Německo v oblasti práce s dětmi a mládeží. Jedná se o dlouhodobou, kontinuální práci, která se ale odehrává v celoevropském kontextu. Proto ji velmi ovlivňují nejen události na české politické scéně, ale také v mezinárodním měřítku.

Děkujeme za podporu všem donátorům a Městu Plzeň.   

                                                                                  

Aktuality

Akce

Nepřehlédněte

Česko-německé dětské tábory a akce pro mládež v létě 2024

Buďte v obraze

Newsletter s aktualitami do vaší emailové schránky: 

Následující pole jsou skryta bežnému zobrazení a jejich vyplnění bude mít za následek zařazení Vašeho příspěvku mezi Spamy.

Sledujte nás: