

Informace o česko-saském vzdělávacím projektu
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Ministerstvo kultu Svobodného státu Sasko na základě mezinárodní smlouvy vytvořily podmínky pro společné studium českých a německých žáků na Gymnáziu Friedricha Schillera v Pirně. Každý rok se otevírá jedna dvojnárodnostní třída, do které může být přijato 15 českých žáků.
Dvojjazyčný vzdělávací cyklus je šestiletý a přijímají se žáci po ukončení 6. roku povinné školní docházky na základní škole, resp. základní škole s rozšířeným vyučováním jazyků, nebo odpovídajícího ročníku víceletého gymnázia (v případě, že se uvolní místo, jsou mimořádně v rámci dodatečných přijímacích zkoušek přijímáni žáci i do vyšších ročníků). Po dobu plnění školní docházky zůstávají kmenově žáky české školy.
Výběrem žáků pověřilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Gymnázium Děčín (www.gymnaziumdc.cz), kde se konají každoročně v březnu-dubnu přijímací zkoušky. Dodatečné přijímací zkoušky se pořádají již přímo na Gymnáziu v Pirně. Písemně se ověřují znalosti v předmětech matematika a český jazyk, formou pohovoru v německém/anglickém jazyce se zjišťuje komunikativní kompetence žáků. Ověřují se rovněž všeobecné studijní předpoklady a adaptační schopnosti žáků ke studiu v zahraničí.
Podle společně vytvořeného učebního plánu pro dvojnárodnostní dvojjazyčný vzdělávací cyklus probíhá společná výuka českých a německých žáků ve čtyřech až osmi předmětech (podle ročníků), zbytek výuky je organizován ve skupinách podle národností.
Výuka předmětů vyučovaných v německém jazyce je zajišťována německými pedagogy, výuka češtiny a předmětů vyučovaných v českém jazyce je zabezpečována českými pedagogy.
Další informace jsou k dispozici na: www.schillergymnasium-pirna.de a www.gymnaziumdc.cz.
Informace o termínech přijímacích zkoušek včetně možnosti dodatečného přijetí žáků do vyššího ročníku se aktuálně zveřejňují na internetových stránkách Domu zahraničních služeb MŠMT na www.zahranici-stipendium.cz (odkaz Nabídky pro studenty středních škol).
Aktuality
-
18.9.2023
První dojmy Maren, nové dobrovolnice v Tandemu
Krátké představení naší nové dobrovolnice programu Evropského sboru solidarity, která u nás stráví nadcházející rok. Vítáme tě, Maren, ať se ti u nás líbí! -
18.9.2023
Česko-německý Stammtisch v Plzni
Budete 4. října v Plzni a chcete si popovídat v němčině a češtině a potkat nové lidi i staré známé? Maren, dobrovolnice projektu ahoj.info, vás zve na další česko-německý Štamtiš! -
18.9.2023
11. česko-německé setkání mládeže v Berlíně: Přihlaš se i ty!
Je ti mezi 16 a 26 lety? Pojeď s námi od 24. do 26. listopadu 2023 na 11. česko-německé setkání mládeže v Berlíně. Nabídneme ti inputy od inspirativních mladých lidí jako jsi ty, řadu workshopů zaměřených na aktuální témata (organizace konsent, transparent nebo f3_kollektiv) a samozřejmě se podíváme i do Berlína. Přijeď se inspirovat, setkat se s lidmi z obou zemí a pomoz utvářet budoucnost česko-německých výměn!
Akce
-
evaluační seminář28. 8. – 30. 9. 2023 Odborné praxe Termín
28. 8. – 30. 9. 2023 Místo konání
online, DINA.internationalEvaluační seminář projektů Erasmus+ 2020, 2022
V roce 2022 realizovali členové konsorcia Tandemu několik krátkodobých, dlouhodobých stáží žáků, ale i pedagogů. Na semináři budou mít možnost se všichni setkat, projekt zhodnotit a posdílet zkušenosti. -
školení a další vzdělávání19.–21. 10. 2023 Oblast jazyka a jazykové animace Termín
19.–21. 10. 2023 Místo konání
DE, KlingenthalKdyž jazyk trifft Špráche aneb staň se jazykovým animátorem u Tandemu! II.
Navazující školení jazykové animace určené všem, kteří se zúčastnili základního školení. -
pracovní setkání20.–22. 10. 2023 Oblast jazyka a jazykové animace Termín
20.–22. 10. 2023 Místo konání
DE, KlingenthalSetkání jazykových animátorů 2023
tematické workshopy, mentoring, vývoj jazykové animace u Tandemu
Nepřehlédněte
Obnovujeme oblíbený program podpory Rozjeď to s Tandemem!