Němčina nekouše na ZŠ a víceletých gymnáziích

V lednu 2018 spustilo Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem již čtvrté pokračování projektu Němčina nekouše, na jehož podpoře se opět finančně podílí Česko-německý fond budoucnosti a Velvyslanectví SRN v Praze.

Projekt si klade za cíl zvýšit zájem o výuku němčiny na českých základních školách a v odpovídajících ročnících víceletých gymnázií, stejně jako zvýšit zájem o český jazyk na německých reálných školách.
K jeho hlavním pilířům patří motivace žáků 5. - 9. tříd k volbě němčiny jako svého druhého cizího jazyka a školení učitelů, které slouží k osvojení metody jazykové animace, která se k dosažení vytyčených cílů používá. Jazyková animace pomáhá překonávat ostych z učení se cizí řeči a odbourává představu, že němčina je obtížně zvládnutelný a „tvrdý“ jazyk.

Dalším důležitým pilířem projektu je zprostředkovat důvody, proč je důležité učit se jazyk našeho největšího souseda. K této problematice mají školy možnost využít bezplatnou prezentaci pro rodiče žáků, např. v rámci rodičovských schůzek.

V roce 2016 se jazykové animace tohoto typu v určité míře rozšířily i na střední školy. Podrobnější informace naleznete zde.

Nabídka projektu:

Projekt Němčina nekouše nabízí školám bezplatné realizace jazykových animací pro žáky 5.- 9. tříd a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií přímo v prostorách školy. Jazyková animace může významně přispět ke zvýšení zájmu žáků o němčinu a později i zpestřit její výuku na konkrétních školách. Pro potřeby projektu Němčina nekouše jsou jazykoví animátoři speciálně školeni - jsou tedy připraveni na danou věkovou skupinu žáků a specifika motivace k výuce německého jazyka.

Pro pedagogy, kteří se chtějí s česko-německou jazykovou animací blíže seznámit, realizuje Tandem jednodenní vzdělávací semináře jazykové animace, které jsou akreditované MŠMT. Tyto semináře slouží k osvojení si metody jazykové animace učiteli a jejich následné aplikování v rámci vlastní výuky německého jazyka. Semináře se konají dvakrát ročně vždy ve dvou krajských městech. V roce 2017 proběhla tato školení v únoru v Liberci a v březnu v Brně, v roce 2018 pak v březnu v Jihlavě a na podzim se chystá v Hradci Králové.

Bližší infomace o tom, co je to jazyková animace najdete na www.jazykova-animace.info

Projekt je určen především základním školám, které dosud nemají zkušenost s jazykovou animací, případně by rády zavedly výuku německého jazyka a bojují s nedostatečným zájmem ze strany žáků, ale i základním školám, které se do projektu již zapojily, aby mohly podpořit stávající zájem o německý jazyk. Nabízíme návštěvu v rámci Vaší školou organizovaných rodičovských schůzek, kde rodiče krátkou prezentací seznámíme s faktickými důvody, proč je užitečné a praktické učit se v dnešní době německý jazyk.

Pro objednání bezplatné jazykové animace klikněte ZDE

V rámci předchozího projektu Němčina nekouše II vznikla publikace s jazykovými hrami. Jedná se o metodickou příručku k samostatným realizacím česko-německých jazykových animací, kterou mohou učitelé využívat při své práci v hodinách. Obsahem jsou popisy vybraných aktivit a praktické pomůcky podněcující u žáků zájem o německý jazyk. Tato příručka je aktuálně rozšířena o dalších 12 aktivit a je možné si ji zdarma stáhnout v PDF formátu na webových stránkách Tandemu zde v e-shopu.

V  rámci projektu Němčina nekouše II a III vznikly i nové letáky pro rodiče. Jsou v nich shrnuty důvody, proč je důležité učit se německy. Letáky pro rodiče společně s informačními letáky o celém projektu je možné si stáhnout ve formátu PDF níže.

 

 

Projekt finančně podporuje: Česko-německý fond budoucnosti a Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze v rámci kampaně Šprechtíme. Cílem kampaně Šprechtíme je ukázat českým žákům, studentům, jejich rodičům a učitelům, že učit se němčinu může být nejen zábavné, ale i přínosné pro budoucí profesní život.

 

 


Eva WagnerováNěmčina nekouše - projekt jazykové animace na ZŠ a SŠ
Michaela Kořánová
e-mail: koranova@tandem-org.cz
telefon: +420 377 634 764
skype: nemcinanekouse

Aktuality

 • 18. 6. 2018 Nabídka Ukážu ti svůj svět je plně obsazena
  Celkový zájem o nabídku Ukážu ti svůj svět v projektu Sousední světy – Nachbarenwelten byl tak velký, že je její kapacita kompletně vyčerpána. Do nabídky se proto není možné již přihlásit.
 • 11. 6. 2018 Vědomá práce s diverzitou a nenásilná komunikace
  9. června 2018 se v místnostech Skautského institutu Prahy konal tematický seminář k vědomé práci s diverzitou ve vzdělávání s hlavním tématem k nenásilné komunikaci. Semináře se zúčastnilo celkem 8 osob...
 • 8. 6. 2018 Symbolická česko-německá oslava se odehrála na mostě
  Tisíce lidí přišly v sobotu 2. června na pražský Mánesův most, který si Česko-německý fond budoucnosti zvolil pro oslavu 20 let od svého založení. Hlavním tahákem byla hudba na dvou pódiích, divadlo i gastronomie, k posezení lákala...

Doporučujeme

 • 23. 5. 2018 Gut drauf školení - strava, pohyb, stres
  Česko-německé školení GUT DRAUF, kde je hlavním tématem strava, pohyb a stres v práci s mládeží, se bude konat  15. - 17. června 2018   v Königsdorfu u Mnichova a je určeno pro pracovníky s mládeží, učitele a vychovatele z Česka a...
 • 22. 5. 2018 Tipy na letní dětské tábory s němčinou v roce 2018
  Přinášíme vám přehled letních táborů a workcampů pro rok 2018, kde se mohou děti a mladí lidé mimo jiné procvičit či zdokonalit v německém jazyce. Seznam bude průběžně doplňován. Chcete-li za organizátory svůj tábor na web přidat, můžete nám napsat...
 • 21. 5. 2018 Česko-německý fond budoucnosti slaví dvacetiny festivalem
  Česko-německý fond budoucnosti slaví dvacetiny a TANDEM bude u toho! Pražský Mánesův most a jeho okolí ožijí 2. června 2018 hudbou, divadlem, literaturou, ale i sportem či akcemi pro děti. Na celodenní zdarma přístupné česko-německé sousedské slavnosti s...
<%eshopCart%>

Newsletter

Chcete-li dostávat novinky na e-mail, vyplňte přihlášku k odběru newsletteru.

YouTube  

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Západočeská univerzita