Zakončení projektu Sousední světy – Nachbarwelten. Česko-německé jazykové a mediální projekty pro děti od 3 do 8 let.

20. 2. 2019

V bavorském Regensburgu byl 19. 2. 2019 slavnostně zakončen česko-německý projekt na podporu přeshraniční spolupráce „Sousední světy – Nachbarwelten. Česko-německé jazykové a mediální projekty pro děti od 3 do 8 let.“ Za tři roky umožnil poznat sousední zemi a její jazyk 153 předškolním, školním a jiným zařízením pracujícím s dětmi do 8 let věku, a to podél celé česko-německé hranice.

Zakončení projektu se zúčastnilo 70 hostů, mezi kterými byl i velvyslanec Spolkové republiky Německo v České republice Christoph Israng: „Dnešní globalizovaný svět neznamená nutně větší blízkost lidí. Pro to je třeba něco udělat. Děkuji Koordinačnímu centruTandem za jeho angažmá i motivaci pro ostatní česko-německé projekty,“ vyjádřil se v úvodu setkání velvyslanec.

Další uznání za odvedenou práci zazněla z úst ředitele odboru pro mládež MŠMT Michala Urbana, prezidenta Bavorského kruhu mládeže Matthiase Facka, či nastupující prorektorky pro internacionalizaci Západočeské univerzity v Plzni Dity Hommerové.

Podpora jazykového a interkulturního vzdělávání je velmi důležitá již v předškolním věku, kdy děti intenzivně objevují svět a utvářejí si o něm první vlastní představy a názory. „Potřebu podpořit vzájemné poznávání již odmalička cítíme především v příhraničních oblastech, kde jsou lidé ovlivňováni odlišnou kulturou a jazykem sousední země samozřejmě výrazněji. Čím mladší děti jsou, tím rychleji a bez předsudků vnímají nejen jazyk, ale i zvyklosti a sounáležitost,“ vysvětluje ředitel Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže v Plzni Jan Lontschar, proč Tandem realizoval v pořadí již čtvrtý velký EU projekt zaměřený na předškolní oblast.

„Považuji celý projekt za ojedinělý a velmi přínosný a je až neuvěřitelné, že se jej zúčastnilo tolik dětí i dospělých. Tato hojná účast potvrzuje zájem o oboustranné poznávání se, což je ta nejlepší cesta k dobrému sousedství mezi lidmi z České republiky a Německa. Velmi si vážím, že tuto cestu naplňujete,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa.

Zájem zařízení o výměnu byl tak velký, že z původně plánovaných 125 míst se kapacita rozšířila na celkových 153 zapojených školek, škol a družin. Hlásily se především z Plzeňského a Ústeckého kraje, dále z Jihočeského, Karlovarského a Libereckého kraje. Na německé straně šlo o sousedící území Bavorska a Saska.

Dětem a jejich pedagogům při objevování světa sousedů pomáhali tzv. medinauti. „Speciálně vyškolení pracovníci pomáhali navazovat zařízením přeshraniční kontakt, skrze hry a práci s médii přiblížili dětem jazyk i kulturu sousední země. Celkem se jich v projektu angažovaly přes tři desítky, absolvovaly zhruba 1 200 návštěv a doprovodily více než stovku exkurzí do sousední země,“ popisuje pedagogická pracovnice projektu Eva Danielová.

Ve školkách a školách se k výuce němčiny a češtiny využívala média všeho druhu – tablety, smartphony, fotoaparáty či počítače, pomocí kterých děti vytvářely koláže, plakáty, leporela, vlastní publikace, natáčely reportáže, stop motion filmy, hrály divadlo, zpívaly či pořádaly výstavy. 

Dalším z výstupů projektu je dvojjazyčná publikace Ukážu ti svůj svět, nabízející podněty a inspiraci, jak zábavnou formou s dětmi nahlédnout a vydat se do sousední země. Lucie Rohlíková ze Západočeské univerzity v Plzni a Kathrin Demmler z Institutu pro mediální pedagogiku ve výzkumu a praxi v Mnichově (SRN) se ve svých textech zamýšlejí nad tím, jak děti objevují média a jejich prostřednictvím i svět a jak je možné tento proces poznávání smysluplně podporovat. Materiál je taktéž k dispozici ke stažení zdarma na www.sousednisvety.info.

Projekt byl spolufinancován z prostředků Evropské unie v rámci programů přeshraniční spolupráce „Česká republika – Svobodný stát Bavorsko Cíl EÚS 2014–2020“a „Česká republika – Svobodný stát Sasko 2014–2020“.

   

 

DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE

Vyškolených medinautů

33

Přihlášených zařízení

153

Návštěv v zařízeních / realizovaných modulů

1 200

Velikost cílového území

63 000 km²

Délka česko-německé hranice

800 km

Zapojených dětí

4 250

Zapojených dospělých (pedagogové, rodiče, jiné osoby)

800

Exkurzí do sousední země

103

Iniciovaných nových přeshraničních partnerství

20

Celkové náklady na realizaci nabídky

236 000 €

Celkové náklady projektu

1 213 000 €


Mirka Reifovapublic & media relations
Mirka Reifová
e-mail: reifova@tandem-org.cz
telefon: +420 377 634 762

Aktuality

 • 25. 2. 2020 Finanční podpora z dotačního programu Mládež kraji
  Je ti od 15 do 26 let? Jsi aktivní a máš nápady? Najdi cestu a získej peníze pro svůj neziskový projekt…  
 • 25. 2. 2020 Česko-německé síťovací setkání k Tématu roku 2020 ČNFB
  Česko-německý fond budoucnosti vypsal na rok 2020 téma trvalé udržitelnosti s názvem " Budoucnost je teď ". Pro zájemce, kteří by se rádi pustili do projektu v rámci tohoto tématu, ale chybí jim projektový partner v Německu, připravuje Fond...
 • 25. 2. 2020 XXIX. brněnská konferenci „Dialog uprostřed Evropy“
  Společnost Bernarda Bolzana a Ackermann-Gemeinde Vás společně s Magistrátem města Brna srdečně zvou na XXIX. brněnskou konferenci „Dialog uprostřed Evropy“ na téma Dvě Evropy? V čem a proč se nedaří nalézt společnou řeč v termínu o d 3. -5. dubna 2020 v Brně. Uzávěrka...

Doporučujeme

 • 17. 2. 2020 Tipy na letní dětské tábory s němčinou v roce 2020
  Přinášíme vám přehled letních táborů a workcampů pro rok 2020, kde se mohou děti a mladí lidé seznámit s vrstevníky ze sousední země a zdokonalit v němčině. Seznam průběžně doplňujeme. Chcete-li za organizátory svůj tábor na web přidat, můžete nám...
 • 29. 1. 2020 Hledají se dobrovolníci do projektu ahoj.info 2020
  Končíš školu a přemýšlíš, jakým směrem se budeš ubírat dál? Chceš získat nové zkušenosti, rozšířit si obzory a zlepšit si jazyky? Máš chuť podílet se na utváření společné...
 • 17. 12. 2019 Videoworkshop ahoj.info
  Poslední šance pro zájemce ve věku 16-26 let se přihlásit na náš seminář s tématem „Identita- Kdo jsi ve skutečnosti?“ . Seminář se koná 6. - 8. března 2020 ve Waldmünchenu (v Bavorsku), uzávěrka přihlášek je 6....

Newsletter

Chcete-li dostávat novinky na e-mail, vyplňte přihlášku k odběru newsletteru.

YouTube   twitter

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Západočeská univerzita

Voš Plzeň