Pracovní setkání k vytvoření publikace „Ukážu ti svůj svět“ v rámci projektu „Sousední světy – Nachbarwelten“

27. 7. 2016

20 jazykových a mediálních pedagogů z Česka, Bavorska a Saska se setkalo ve dnech 14.–16. června 2016 v Chamu, aby vytvořili nízkoprahové a prakticky orientované jazykové a mediální projekty v rámci česko-německé přeshraniční spolupráce v předškolní oblasti.

        

Zúčastnění odborníci mají dlouholeté zkušenosti v oblasti jazykové a mediální pedagogiky v předškolním vzdělávání a někteří z nich jsou již delší čas aktivní v přeshraniční spolupráci.

Česko-německý tým pedagogů diskutoval o možných podobách projektu a jejich proveditelnosti v česko-německém kontextu. Díky odborné výměně relevantních odkazů, webových stránek, materiálů a dalších tipů pro přeshraniční projekty vzniklo mnoho zajímavých nápadů. Rozličné perspektivy a profesionální zázemí zúčastněných se promítlo ve vypracovaných návrzích. 

Díky intenzivní práci v malých skupinkách byly vytvořeny různé projekty pro děti ve věku 3–8 let a jejich odborné pracovníky v mateřských a základních školách, školních družinách a organizacích pracujících s dětmi a mládeží. Vznikly rozmanité projekty na téma sousední země a její jazyk, příroda a životní prostředí, rodina, historie, zvyky a tradice, cestování nebo nakupování.

 

 

Předávání informací o sousední zemi a jejím jazyku bude v rámci projektu doplněno o práci s médii – od knížek, obrázků, fotografií, filmů a zvukových záznamů až po chytré telefony, tablety, notebooky či internet. 

Součástí projektu je také vydání publikace, která poskytne praktický návod pro česko-německé jazykové a mediální projekty určené dětem. Budou zde představeny programy, projekty a organizace mediální pedagogiky v České republice a v Německu a také poradenská místa pro technickou podporu v oblastech projektu. Projektové nápady budou po praktickém testování k dispozici na internetové stránce www.sousednisvety.info a v plánu je také tištěná verze publikace.

Publikace vznikne jako součást nabídky „Ukážu ti svůj svět“ v rámci tříletého projektu „Sousední světy – Nachbarwelten“. Jedná se o česko-německý jazykový a mediální projekt pro děti ve věku 3 – 8 let, kterého se mohou zdarma zúčastnit zařízení pracující s těmito dětmi podél česko-německé hranice – v Libereckém, Ústeckém, Karlovarském, Plzeňském a Jihočeském kraji. Zúčastněné organizace mají možnost probrat mnohá témata vztahující se k sousední zemi za pomoci různých médií a za podpory Tandemem vyškolených medinautů, kteří budou předškolní zařízení navštěvovat v letech 2016 až 2019.   

                                               

 

                                                                                                                                                             

Aktuality

Doporučujeme

  • 17. 2. 2020 Tipy na letní dětské tábory s němčinou v roce 2020
    Přinášíme vám přehled letních táborů a workcampů pro rok 2020, kde se mohou děti a mladí lidé seznámit s vrstevníky ze sousední země a zdokonalit v němčině. Seznam průběžně doplňujeme. Chcete-li za organizátory svůj tábor na web přidat, můžete nám...
  • 29. 1. 2020 Hledají se dobrovolníci do projektu ahoj.info 2020
    Končíš školu a přemýšlíš, jakým směrem se budeš ubírat dál? Chceš získat nové zkušenosti, rozšířit si obzory a zlepšit si jazyky? Máš chuť podílet se na utváření společné...
  • 17. 12. 2019 Videoworkshop ahoj.info
    Poslední šance pro zájemce ve věku 16-26 let se přihlásit na náš seminář s tématem „Identita- Kdo jsi ve skutečnosti?“ . Seminář se koná 6. - 8. března 2020 ve Waldmünchenu (v Bavorsku), uzávěrka přihlášek je 6....

Newsletter

Chcete-li dostávat novinky na e-mail, vyplňte přihlášku k odběru newsletteru.

YouTube   twitter

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Západočeská univerzita

Voš Plzeň