Slavnostní zakončení česko-německého projektu Sousedé se stávají přáteli

1. 12. 2011 Tisková zpráva Tandemu: Více než třicet pět česko-německých setkání, sedm set zapojených mladých lidí a přes třicet spolupracujících organizací. To je bilance česko-německého projektu „Sousedé se stávají přáteli“ po třech letech jeho existence. Slavnostní ukončení projektu proběhlo 30. listopadu v Měšťanské besedě v Plzni za přítomnosti plzeňského primátora Martina Baxy a Michala Urbana, ředitele odboru pro mládež Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. „Sousedé se stávají přáteli – to je jasná zpráva!“, uvedl ve své úvodní řeči prorektor Západočeské univerzity v Plzni Karel Klíma a poukázal na nutnost podpory příhraničních kontaktů mladých lidí. Podle prorektora otevírají intelektuální kontakty mladým lidem větší pracovní možnosti. Myšlenkově na něj navázal primátor Marin Baxa, který upozornil na důležitost setkávání mládeže v rámci budoucího rozvoje ekonomických vztahů pravě příhraničních regionů a Bavorska.

Projekt „Sousedé se stávají přáteli“ se od roku 2009 zasazoval o zintenzivnění česko-německé spolupráce dětí a mládeže v Plzeňském a Karlovarském kraji a v regionu Horní Franky. Svou činností pomáhal rozšířit nabídku přeshraničních aktivit pro mladé lidi. Témata setkání sahala od tanečních a hudebních vystoupení, přes basketbalové turnaje až po hasičská a záchranářská soustředění dle zaměření zapojených sdružení. Své zážitky z těchto akcí prezentovali mladí účastníci právě při středečním slavnostním ukončení.

Projekt doprovází i nová publikace „Práce s mládeží v Horních Francích, Plzeňském a Karlovarském kraji“. Stodesetistránková brožura má pomoci českým organizacím najít partnera na německé straně. „Z vlastních zkušenosti víme, jak je pro sdružení pracující s mládeží obtížné najít adekvátního partnera. Novou publikací bychom jim tuto namáhavou práci rádi usnadnili,“ uvedla koordinátorka projektu Lucie Piksová. Knížka, kterou za českou stranu pokřtil místopředseda České rady dětí a mládeže Ondřej Šejtka, je zájemcům k dispozici v Koordinačním centru česko-německých výměn mládež v Plzni.Pro více informací kontaktujte Lucii Piksovou, koordinátorku projektu „Sousedé se stávají přáteli“, tel. +420 377 634 754, piksova@tandem.adam.cz, Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem, www.sousede-nachbarn.eu.

Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem bylo zřízeno na základě společného prohlášení českého ministra školství a německé spolkové ministryně pro mládež. Je organizační součástí Západočeské univerzity v Plzni a metodicky je vedeno Sekcí mezinárodních vztahů a evropských záležitostí MŠMT.

Projekt „Sousedé se stávají přáteli“ je spolufinancován Evropskou unií. Evropský fond pro regionální rozvoj: Investice do Vaší budoucnosti.


Tisková zpráva

Aktuality

Doporučujeme

Newsletter

Chcete-li dostávat novinky na e-mail, vyplňte přihlášku k odběru newsletteru.

YouTube   twitter

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Západočeská univerzita