Reportáž z oslavy 15letého výročí ahoj.info

9. 7. 2018

Vydat se – mluvit – zažít je mottem našeho dobrovolnického programu ahoj.info, který na konci června v Plzni oslavil 15leté výročí. Setkání bývalých dobrovolníků, kolegů i přátel Tandemu zorganizovali tři současní dobrovolníci Adéla, Daniela a Paul. Uvolněnou atmosféru prokládaly vzpomínky, vtipná vyprávění i přání. Přečtěte si, jak oslavu 15 let i svůj dobrovolnický rok prožila jedna z bývalých dobrovolnic ahoj.info Pauline Tschackert.

Vydat se – to je slovo, se kterým spojuji svůj roční zahraniční pobyt v Česku. Myšleno je vydat se na cestu – jak jsem to v posledních dvou letech často dělávala, například na „Rundu“ z Plzně do Regensburgu, na seminář do Sušice, na výlet do Krkonoš nebo na víkend do Bratislavy. Dnes, v pátek 22. 6. 2018, se vydávám na základě pozvání na oslavu 15letého výročí projektu ahoj.info do Plzně – města, ve kterém jsem měla možnost absolvovat svou Evropskou dobrovolnou službu (EVS) v projektu ahoj.info, který je zaštiťován Koordinačním centrem česko-německých výměn mládeže – Tandem. Nemám tedy pocit, že bych odjížděla někam pryč. Spíš že se vracím domů. Ještě teď po dvou letech si vzpomínám na mnoho zážitků ze svého dobrovolnického roku v Česku. Některé ze vzpomínek leží sice zahrabané někde hluboko a potřebovaly by oprášit, nicméně důležité je, že tam pořád jsou:

  • ...na mém playlistu se nachází skladby od české skupiny Sto zvířat, které znám ze živáků v Plzni, a která často zní z mého pokoje v Lipsku...
  • ...v mé peněžence se hromadí jízdenky od Českých drah a drobné mince českých korun z předchozích výletů do sousední země...
  • ...fotka na zdi vypovídá o mém nadšení z první návštěvy hokejového zápasu HC Škoda Plzeň, další fotka ukazuje skupinku usmívajících se účastníků česko-německého videosemináře organizovaným dobrovolníky z ahoj.info v německém Waldmünchenu...
  • ...náramky z mého úplně prvního hudebního festivalu Colours of Ostrava nosím ještě pořád na zápěstí...
  • ...na mém batohu je připnutá placka divadelní skupiny čojč, která je pro mne upomínkou na německo-český divadelní týden KALEIDOSKOP v létě 2016...

Balím svoji jízdenku na autobus k ostatním věcem a vím, že tato cesta pro mne bude znamenat víc než pouze dojet do Plzně, neboť se s ní pojí mnoho mých myšlenek a pocitů.

Lipsko ↔ Plzeň │Německo ↔ Česko

Než se vydám na cestu, hledám ještě staré příspěvky na blogu ahoj.info, které jsem sepsala během své dobrovolnické služby, a přepadá mě nostalgie.

Cituji ze svého posledního blogového příspěvku s titulem Lidé:

Až za pár týdnů opustím Plzeň, budu mít s sebou v batohu přibalen skvělý rok. Nyní je na mě, abych řekla DĚKUJI ve všech možných i nemožných jazycích tohoto světa. Nezáleží na tom, v jakém jazyce to slovo bude napsáno, mnohem důležitější je jeho význam, který zůstává vždy stejný. Krásná představa pro tento svět, pro všechny lidi.

Je ironické, že právě malá země jako Česko, vzdálená pouhé tři hodiny od místa mého bydliště, mi otevřela oči.

S jedním okem smějícím se a s druhým plačtivým,

Pauline

To jsem já, vděčná za vzpomínky na dobu strávenou jako evropská dobrovolnice v projektu ahoj.info v letech 2015/16 v Plzni. A kdo jiný by měl tedy psát o výročí 15 let projektu ahoj.info než bývalá dobrovolnice, která sama na vlastní kůži vyzkoušela, jaké to je být jeden celý rok dobrovolníkem v ahoj.info.

I zpětně mohu se svým mladším Já souhlasit. Tento rok byl pro mne důležitým životním úsekem plným nových zážitků a emocí.

Cestou do Plzně se mi tentokrát honí v hlavě různorodé myšlenky:

Co mne čeká?

Kdo na mne čeká?

Nečekaně mi zkříží cestu do místa konání barevné mýdlové bubliny.

Moment v obklopení mýdlových bublin.

15 let, to už je pěkně dlouhá doba. A tady právě před mýma očima praskají mýdlové bubliny ve vteřině. ...Praskají....a praskají. Jsou pryč rychleji, než je stihnete vnímat či uchopit. Přichází flashback. Jela jsem do Norimberka na školení Juniortýmu organizovaného Tandemem a na chvíli jsem se zastavila, abych rychle cosi po cestě vyfotila. V tom jsme uslyšela něčí hlas:

„Nechte foťak foťákem a podívejte se pořádně!“

V tento moment jsem si uvědomila, že to není fotka, co chci mít, nýbrž prožitek toho daného momentu. Tato slova mi zůstala v hlavě dodnes.

Dnes si tedy dávám za úkol užít si večer, setkat se se známými i neznámými lidmi a zachytit momenty...

Mluvit. Setkali jsme se v bodě, ve kterém má každý svůj příběh, který může vyprávět. Uprostřed toho všeho stojíme my – propojeni sítí ahoj.info, mezi kterými funguje nepřerušitelná výměna.

Sotva jsem překročila práh staré výrobní haly s jejím alternativně-inovativně-kreativním nádechem, měla jsem pocit, že jsem součástí toho všeho. Panuje zde uvolněná atmosféra, probíhá hovor a každý je srdečně vítán.

DEPO2015 v Plzni je skutečně příjemným objektem pro konání takovéto akce. Je to oživený prostor, který byl vytvořen v době, kdy byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury, a v tomto duchu přetrvává i dodnes.

Pro oslavu 15let projektu ahoj.info není lepšího prostoru. DEPO2015 spojuje kulturu s podnikáním a skoro symbolicky tak znázorňuje i propojování obecně, které je jednou z hodnot ahoj.info.

Každým krokem, který zde udělám, se vytrácí má nervozita. Vlevo ode mě moderní galerie, po pravé straně podlouhlý bar sestavený z kovu, oceli a masivního dřeva.

Znám tohle místo. Už jsem tu byla, naposledy před dvěma lety. Kvůli těm všem dojmům přestávám vnímat nejen tíhu mého batohu, ale i mezitím uplynulého času. Najednou mi to připadá, jako by se má dobrovolná služba neodehrála před lety, ale byla tu ještě včera.

Měla jsem v plánu jednoduše projít místností a uložit si batoh v zadním rohu. V praxi ale chodím od stolu ke stolu, udělám krok, zůstávám stát, známá tvář tady, pozdravení tam, objímám kolegy a kamarády, začínám rozhovory, které nikdy nemohou dojít konce. Je toho tolik k vyprávění a ještě víc k poslechu.

Moment.

Fascinuje mě, jak projekt ahoj.info přinesl v jeden čas na jedno místo tolik rozdílných lidí. Projekt ahoj.info spojuje. Jedno s jakou motivací se kdo rozhodl pro dobrovolnou službu (zda strávit rok v zahraničí pryč od mainstreamu, nebo s cílem naučit se nový cizí jazyk), jedno co bylo největším zájmem během projektu (zda třeba sociální sítě nebo Give Aways), je jedno, jaký vztah má dnes k Tandemu (zda sestává z osobních přátelství, nebo je pouze na pracovní rovině).

Na jednu stranu má ahoj.info enormní dosah, na druhou stranu se ukazuje jako náš styčný bod, společný jmenovatel, tam, kde se scházíme.

My – to znamená kolegové a kolegyně z Tandemu Regensburg a Plzeň, bývalí a současní ahoj.info dobrovolníci, Juniorteameři, jazykový animátoři, zástupci JuFo, tlumočnice, zástupci Jugendbildungsstätte Waldmünchen, učitelé němčiny, hudebníci, mentoři, účastníci semináře a další, se kterými jsem bohužel neměla možnost si promluvit.

Po mém pro mě emocionálním začátku přichází oficiální část akce.  Celým programem nás provází Motto ahoj.info „vydat se • mluvit • zažít“.

Jako první vystupuje Petr Náhlík, náměstek primátora města Plzně. Ve své řeči zdůrazňuje, jak je obohacující oboustranné  partnerství měst Regensburg a Plzně. Partnerství měst, které je propojeno Tandemem.

Humorně a sebeironicky navazuje krátká scénka od divadlení skupiny „Čojč“. Díky osobité metodě a divadelnímu projevu jsou schopní této dvojjazyčné ukázce rozumět jak německy, tak česky mluvící hosté. Obzvlášť originální jsou scény o jazykových nedorozuměních. Na několik z nich si totiž z mého roku v zahraničí sama vzpomínám. Jako například že české slovo stůl se nepřekládá do němčiny jako Stuhl, ale jako Tisch. Vtip a slovní hříčky vzbudí několikrát u všech diváků včetně mě opravdu srdečný smích.

Jako další na programu je jazyková animace, se kterou se – pod vedením Lenky  Nejedlé – přenášíme za malým dobrodružstvím se třemi ahoj.info dobrovolníky Františkem, Fritzem a Marií. Tleskáme, dupeme, točíme se dokola, děláme pukrle, zdravíme se veselým „Ahoooj!“ a to ne jednou, dvakrát nebo třikrát… Nespočetněkrát, dokud nejsou zahnány i poslední zbytky únavy nebo špatné nálady.

Zažít. Česko-německý projekt ahoj.info v číslech:

                               -15 let ahoj.info

                               -33 dobrovolníků

                                               -z toho 13 z Německa a 20 z Česka

                                               -z toho 29 holek a 4 kluci

                               -29 již proběhlých seminářů

                               -14 jednodenních akcí

                               -přibližně 750 účastníků

ahoj.info – to není pouze organizování seminářů. Jde o získávání zkušeností se správou webových stránek německo-českého portálu mládeže www.ahoj.info, dobrovolníci mají příležitost poznat kulturu sousední země a v ideálním případě si ji zamilovat, cestovat, získávat kontakty, překonat různé výzvy, pracovat v binacionálním týmu a a a... Seznam je dlouhý a vyznačuje se obrovskou rozmanitostí.

Zažít – to je něco individuálního a i každý z nás ahoj.info dobrovolníků si z Evropské dobrovolné služby odnese něco vlastního, ten základ máme společný.

Hana Bejlková a Annika Jakobs nás jako pamětnice ahoj.info provázejí lety 2004 až 2015 a představují nám své zážitky a zkušenosti, které se jim vryly do paměti. Dále se přidávají ředitelé Tandemu Regensburg a Tandemu Plzeň, Thomas Rudner a Jan Lontschar, kteří vyprávějí vtipné historky, které si zasloužily místo v Best of 15 Jahre ahoj.info. Témata jsou rozmanitá, od Mikuláše s čertem, kteří navštívili jednoho z dobrovolníků, když byl zrovna nemocný, přes vyprávění o nejdelším přátelství na Facebooku nebo o německo-českém divadelním zájezdu, který skončil poletujícími kalhotkami v okýnku jedoucího auta.

Každý příběh je jiný, každý zážitek sám o sobě neopakovatelný, ale vyprávěny jsou tak poutavě, že má člověk pocit, jako by je sám zažil.

Zachycený výrok jednoho věrného účastníka ahoj.info seminářů: „Projekt se do dneška vyvinul tak daleko, že už vůbec není nutné zabývat se stereotypními německo-českými tématy.“

Témata seminářů se posunuly od Co je typicky české a typicky německé? k tématům jako například Upcycling, Pozornost a Lidé na útěku.

Dynamika týmu ahoj.info, který se každý rok mění, dělá projekt tak proměnlivý a skvělý. Vše se odvíjí od dobrovolníků, jaké nápady s sebou přinesou, do kterých nových témat se pustí a vyzkouší je,  a jak se jim podaří zaujmout mladé publikum.

Speciální button vyrobený jen pro oslavu s nápisem Made in 2003 - 15 years of being awesome vyjadařuje uznání všemu, co se za tuto dobu podařilo. Já jsem součástí těch 15 let ahoj.info. A když se rozhlédnu kolem sebe, vidím, že všichni dobrovolníci za sebou zanechali kus práce a jen díky tomu je současná podoba ahoj.info taková jaká je. A na to si musíme připít a oslavit to.

 Všechno je tak, jak má být. Nicméně měli bychom se umět podívat na současnou podobu ahoj.info s odstupem, přijmout konstruktivní kritiku, rozebrat problémy a nebát se nechat inspirovat sny, utopiemi a dát prostor novým podnětům a změnám.

Oslava jubilea je chvílí v celém procesu. Když se díváme nazpět, učíme se pro společnou budoucnost.  Projekt jako ahoj.info je vším, jen ne statickým. Díky motivovaným dobrovolníkům je neustále v pohybu a jeho perspektiva se proměňuje.

Jsem zvědavá, jak bude vypadat příštích 15 let ahoj.info. Co si budeme vyprávět v den oslavy třicetiletého výročí?

Zhasnutí posledních světel v DEPO2015 pro nás hned neznamená konec oslavy. Spolu s batohem si s sebou odnáším spoustu inspirace a chuti do další práce. Dobrý pocit mě stejně jako celou skupinku doprovází do centra města Plzně, až k Pivoňce. Vstup do dobře známého sklípku je přímo vedle vstupu do plzeňské kanceláře Tandemu. Pivoňka pro mě znamená nový začátek, rozloučení a nové setkání v jednom.

Pod tlumeným světlem, se špatnou hudbou, na počmáraných dřevěných stolech jsem před třemi lety oslavila první den jako ahoj.info dobrovolnice, ve stejné chvíli  tam se mnou byli předchozí dobrovolníci, kteří tam trávili svůj poslední večer. Stále se mi líbí ta myšlenka předávání a  pokračování, rok po roce, od jedné generace k další.

Momenty a s nimi spojené pocity mám opět v živé paměti a slyším bývalé dobrovolníky říkat, jak jsme tu před třemi lety společně seděli, že mám před sebou u ahoj.info ten nejlepší rok, že to bude rok mého života. Byla jsem napjatá a měla jsem trochu obavy, že se přeci jen i přes všechny sliby moje očekávání nenaplní. Naplní. Je to přece Tvůj rok.

A tak to pokračovalo.

O rok později.

Pivoňka.

Připíjíme si na minulý a zároveň následující rok u ahoj.info.

Seděla jsem naproti mojí následovnici a slyším se, jak jí říkám: „Máš před sebou nejlepší rok svého života!“ :)

 

Autorka reportáže: Pauline Tschackert

Překlad: Adéla Horáková a Daniela Kodýdková

 

Další fotky z oslavy si prohlédněte na facebooku

 

 

Aktuality

Doporučujeme

Newsletter

Chcete-li dostávat novinky na e-mail, vyplňte přihlášku k odběru newsletteru.

YouTube   twitter

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Západočeská univerzita