Průvodce pamětí - informace pro projekty práce s mládeží v památnících nacistické perzekuce v Česku, Německu a Polsku

Tato brožura je určena pracovníkům s mládeží v Česku, Polsku a Německu, kteří plánují cestu do památníku nacistické perzekuce. Obsahuje kontakty a bližší informace k pedagogické nabídce jednotlivých památníků a muzeí, možnosti financování apod. K dispozici česká mutace v elektronické podobě a německá v tištěné.
Návštěvy památníků v Polsku a Česku jsou důležitou součástí historicko-politického vzdělávání nejen v Německu. Školy, sdružení, obce – nejrůznější skupiny se vydávají na historická místa, jež se stala dějištěm nacistických zločinů. Jezdí do Sztutowa a Majdanku, do Osvětimi nebo do Terezína, aby zde uctily památku obětí německé okupační politiky a vražd – a také proto, aby si vzaly ponaučení pro současnost i budoucnost.

K pohybu však dochází i opačným směrem: skupiny z Česka a Polska navštěvují památníky koncentračních táborů v Německu. Přijíždějí do Buchenwaldu, Sachsenhausenu, Flossenbürgu, do Dachau i jinam. V rámci této přeshraniční spolupráce památníky umožňují lépe poznat také danou hostitelskou zemi a její obyvatele a dozvědět se více o zdejších specifických formách vzpomínání.

Tato publikace vznikla ve spolupráci s organizací Aktion Sühnezeichen Friedensdienste (ASF), Spolkovou centrálou pro politické vzdělávání (bpb), Německo-polskou agenturou pro mládež (DPJW) a Koordinačním centrem česko-německých výměn mládeže Tandem.

Jakožto »Průvodce pamětí« je tento materiál určen zejména pracovníkům s mládeží v Česku, Polsku a Německu, kteří plánují cestu do památníku v sousední zemi. Kontakty a bližší informace k pedagogické nabídce jednotlivých památníků a muzeí, které jsou obsažené v této publikaci, však mohou posloužit také jako inspirace a být užitečné i při návštěvě památníku ve své vlastní zemi. Kromě toho tato brožura přináší celou řadu praktických tipů usnadňujících plánování a cenných informací o možnostech finanční podpory návštěv památníků v zahraničí.

Srdečně děkujeme zúčastněným památníkům a muzeím za jejich podporu při realizaci tohoto průvodce!

Publikaci je možno stáhnout v našem e-shopu. 

Aktuality

Doporučujeme

  • 12. 7. 2018 Tipy na letní dětské tábory s němčinou v roce 2018
    Přinášíme vám přehled letních táborů a workcampů pro rok 2018, kde se mohou děti a mladí lidé mimo jiné procvičit či zdokonalit v německém jazyce. Seznam bude průběžně doplňován. Chcete-li za organizátory svůj tábor na web přidat, můžete nám napsat...
  • 19. 6. 2018 Vypsání dobrovolnických míst v Německu - podzim 2018
    Je vám 18 – 30 let a chtěli byste strávit několik měsíců v Německu smysluplnou činností? Nebo víte o někom, kdo by si chtěl zpestřit studentská léta zajímavou stáží? Již od letošního září je v nabídce několik...
  • 23. 5. 2018 Gut drauf školení - strava, pohyb, stres
    Česko-německé školení GUT DRAUF, kde je hlavním tématem strava, pohyb a stres v práci s mládeží, se bude konat  15. - 17. června 2018   v Königsdorfu u Mnichova a je určeno pro pracovníky s mládeží, učitele a vychovatele z Česka a...
<%eshopCart%>

Newsletter

Chcete-li dostávat novinky na e-mail, vyplňte přihlášku k odběru newsletteru.

YouTube  

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Západočeská univerzita