Projekt „Krůček po krůčku do sousední země“ byl slavnostně zakončen v Drážďanech

10. 11. 2014 5. 11. 2014 proběhla v Drážďanech závěrečná akce projektu „Krůček po krůčku do sousední země“. Díky tomuto projektu financovanému z prostředků EU byly v letech 2012–2014 podpořeny přeshraniční aktivity v celkem 125 českých a německých zařízeních.
Pozvání na akci přijali zástupci českých, bavorských a saských ministerstev a subjektů činných v oblasti česko-německých vztahů. Úvodní slovo pronesli pan Matthias Fack, prezident Bavorského kruhu mládeže, a paní Diana Grösslová, zastupující Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Oba zdůraznili význam česko-německé spolupráce v předškolní oblasti.
 
Přítomným hostům byly prezentovány úspěchy tříletého projektu „Krůček po krůčku do sousední země“ zaměřeného na česko-německé aktivity v předškolní oblasti. Ten v letech 2012–2014 realizovala Koordinační centra česko-německých výměn mládeže Tandem v příhraničních regionech v Česku, Bavorsku a Sasku. Jedná se o doposud největší projekt svého druhu. Do bezplatné nabídky se zapojilo kolem 6 000 dětí a 1 200 dospělých ze 125 mateřských a základních škol, školních družin, organizací a spolků z Česka i Německa. V rámci Evropského dne spolupráce 2012 byl projekt vybrán jako jeden z příkladů nejlepší evropské praxe přeshraniční spolupráce.

Svá přeshraniční partnerství a konkrétní příklady z praxe představili zástupci zařízení Caritas Kinderhaus Freyung, Gemeinde-Kita Speinshart a MIKITA Adorf a „vyslankyně ze sousední země“ Vendula Maihorn a Lenka Uschold.

Vyslanci ze sousední země 

Těžiště projektu představovali tzv. „vyslanci ze sousední země“, kteří hravou formou přibližovali jazyk a kulturu sousední země dětem a pedagogům na české i německé straně hranice. Na dvacet „vyslanců“ vyškolených Tandemem realizovalo v příhraničních zařízeních různorodé aktivity jako např. česko-německé odpoledne plné her, jazykovou animaci, předčítání dětské literatury ze sousední země atp. Každý vyslanec uskutečnil v průměru 23 návštěv v 6 zařízeních. Zároveň „vyslanci“ pomáhali pedagogům při přípravě, plánování a realizaci výletů do sousední země nebo přeshraničních setkání. Díky přímé podpoře „vyslanců“ tak bylo iniciováno 13 nových česko-německých partnerství.

V rámci speciálního „setkání vyslanců“ se do projektu zapojili také velvyslanec SRN v ČR Detlef Lingemann a velvyslanec ČR v SRN Rudolf Jindrák, kteří se přijeli seznámit s činností svých „kolegů“ – „vyslanců ze sousední země“. Německý velvyslanec navštívil mateřskou školu Kardinála Berana v Plzni a český velvyslanec se zúčastnil programu na základní škole v saském městečku Bad Elster.

Podpora pedagogů a přeshraničních setkání

V průběhu projektu byly vydány dvě úspěšné metodické publikace určené pedagogům pracujícím s dětmi od 3 do 8 let. Publikace Projekt jako stavebnice je sbírkou praktických tipů a nápadů na aktivity přibližující dětem jazyk a kulturu sousední země. Česko-německý slovníček (nejen) pro pedagogy MŠ má cílové skupině usnadnit používání cizího jazyka. 

Další významnou součástí projektu byla nabídka seminářů a informačních akcí pro pedagogy, kterých se zúčastnilo na 200 zájemců, a finanční podpora společných setkání českých a německých dětí a výměn pedagogů.

Aktuality

 • 25. 2. 2020 Finanční podpora z dotačního programu Mládež kraji
  Je ti od 15 do 26 let? Jsi aktivní a máš nápady? Najdi cestu a získej peníze pro svůj neziskový projekt…  
 • 25. 2. 2020 Česko-německé síťovací setkání k Tématu roku 2020 ČNFB
  Česko-německý fond budoucnosti vypsal na rok 2020 téma trvalé udržitelnosti s názvem " Budoucnost je teď ". Pro zájemce, kteří by se rádi pustili do projektu v rámci tohoto tématu, ale chybí jim projektový partner v Německu, připravuje Fond...
 • 25. 2. 2020 XXIX. brněnská konferenci „Dialog uprostřed Evropy“
  Společnost Bernarda Bolzana a Ackermann-Gemeinde Vás společně s Magistrátem města Brna srdečně zvou na XXIX. brněnskou konferenci „Dialog uprostřed Evropy“ na téma Dvě Evropy? V čem a proč se nedaří nalézt společnou řeč v termínu o d 3. -5. dubna 2020 v Brně. Uzávěrka...

Doporučujeme

 • 17. 2. 2020 Tipy na letní dětské tábory s němčinou v roce 2020
  Přinášíme vám přehled letních táborů a workcampů pro rok 2020, kde se mohou děti a mladí lidé seznámit s vrstevníky ze sousední země a zdokonalit v němčině. Seznam průběžně doplňujeme. Chcete-li za organizátory svůj tábor na web přidat, můžete nám...
 • 29. 1. 2020 Hledají se dobrovolníci do projektu ahoj.info 2020
  Končíš školu a přemýšlíš, jakým směrem se budeš ubírat dál? Chceš získat nové zkušenosti, rozšířit si obzory a zlepšit si jazyky? Máš chuť podílet se na utváření společné...
 • 17. 12. 2019 Videoworkshop ahoj.info
  Poslední šance pro zájemce ve věku 16-26 let se přihlásit na náš seminář s tématem „Identita- Kdo jsi ve skutečnosti?“ . Seminář se koná 6. - 8. března 2020 ve Waldmünchenu (v Bavorsku), uzávěrka přihlášek je 6....

Newsletter

Chcete-li dostávat novinky na e-mail, vyplňte přihlášku k odběru newsletteru.

YouTube   twitter

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Západočeská univerzita

Voš Plzeň