Na Česko-německém odborného fóru "Společnými vzpomínkami ke společné budoucnosti" zaznělo uznání za občanské vzdělávání mládeže

17. 4. 2019

Česko-německého odborného fóra se stěžejním tématem "Společnými vzpomínkami ke společné budoucnosti" se v termínu 11. – 13. 4. 2019 v Brně zúčastnilo zhruba sedm desítek lidí z řad pracovníků s mládeží, učitelů, jazykových animátorů i jednotlivců se zájmem o občanské vzdělávání.

Odbornému fóru předcházelo setkání pracovní skupiny k tématu občanského vzdělávání a exkurze do Památníku romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu.

Na programu bylo mnoho zajímavých mluvčích i praktické workshopy. Úvodní slovo zaznělo od prof. Dr. Michela Barriceliho z mnichovské univerzity na téma "Rozmanité vzpomínky a společné vyprávění - výzvy historicko-politického vzdělávání s ohledem na česko-německou historii", dále jsme vyslechli příspěvek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Ondřeje Matějky, workshopy k tématu Fake News novinářky Báry Procházkové či práci s pamětníky od Šárky Jarské z organizace Živá paměť, čtení afghánského autora Hassana Ali Djana a další zajímavé inputy. Účastníci ocenili též prohlídku Muzea romské kultury a představení tamního pedagogického programu.

Na závěr vystoupil bývalý ministr školství ČR a dlouholetý bojovník za narovnání česko-německých vztahů Ondřej Liška, který vyjádřil uznání všem učitelům a pracovníkům s mládeží, bez jejichž osobního angažmá by u nás občanské vzdělávání nemělo dostatečnou váhu: „Tandem a další organizace se zasloužily o obrovský posun v mezilidských vztazích mezi Čechy a Němci. Každý z nás může být aktérem dění, nejen jeho pasivním účastníkem. Pokud zanikne vědomí, že můžeme něco změnit, zanikne i demokracie. Proto vám chci poděkovat za to, co děláte, a povzbudit vás v další činnosti, protože má obrovský smysl,“ uzavřel fórum Ondřej Liška.

Za podporu tohoto setkání děkujeme Česko-německému fondu budoucnosti!

Aktuality

  • 26. 5. 2020 LIVE STREAM prezentace Lanterna futuri
    Rádi bychom Vás / Tě srdečně pozvali ve středu, 27 .5. 2020 , v 18 h. na LIVE-streamovou prezentaci, ve které jednotlivé dílny online představí výsledky své umělecké produkce. Již od soboty společně pracují mladí lidé z ČR, Německa a Polska v rámci...
  • 25. 5. 2020 NOVĚ: vypisujeme podporu pro online setkání v rámci "Rozjeď to s Tandemem"
    V programu podpory česko-německých a česko-rakouských výměn Rozjeď to s Tandemem! je nyní možné žádat až o 20.000 Kč na online přeshraniční projekty, které je možné realizovat až do konce kalendářního roku 2020.
  • 15. 5. 2020 Česko-německo-polské Online-setkávací dílny Lanterna futuri
    Srdečně vás zveme na kreativní česko-německo-polské dílny Lanterna futuri - ONLINE od 23. - 27. 5. 2020. Nabídka je určena komukoliv z ČR, Německa a Polska ve věku 15-19 let. Uzávěrka přihlášek:  17. 5. 2020.  Účast je zdarma!

Doporučujeme

Newsletter

Chcete-li dostávat novinky na e-mail, vyplňte přihlášku k odběru newsletteru.

YouTube   twitter

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Západočeská univerzita

Voš Plzeň