Na Česko-německém odborného fóru "Společnými vzpomínkami ke společné budoucnosti" zaznělo uznání za občanské vzdělávání mládeže

17. 4. 2019

Česko-německého odborného fóra se stěžejním tématem "Společnými vzpomínkami ke společné budoucnosti" se v termínu 11. – 13. 4. 2019 v Brně zúčastnilo zhruba sedm desítek lidí z řad pracovníků s mládeží, učitelů, jazykových animátorů i jednotlivců se zájmem o občanské vzdělávání.

Odbornému fóru předcházelo setkání pracovní skupiny k tématu občanského vzdělávání a exkurze do Památníku romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu.

Na programu bylo mnoho zajímavých mluvčích i praktické workshopy. Úvodní slovo zaznělo od prof. Dr. Michela Barriceliho z mnichovské univerzity na téma "Rozmanité vzpomínky a společné vyprávění - výzvy historicko-politického vzdělávání s ohledem na česko-německou historii", dále jsme vyslechli příspěvek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Ondřeje Matějky, workshopy k tématu Fake News novinářky Báry Procházkové či práci s pamětníky od Šárky Jarské z organizace Živá paměť, čtení afghánského autora Hassana Ali Djana a další zajímavé inputy. Účastníci ocenili též prohlídku Muzea romské kultury a představení tamního pedagogického programu.

Na závěr vystoupil bývalý ministr školství ČR a dlouholetý bojovník za narovnání česko-německých vztahů Ondřej Liška, který vyjádřil uznání všem učitelům a pracovníkům s mládeží, bez jejichž osobního angažmá by u nás občanské vzdělávání nemělo dostatečnou váhu: „Tandem a další organizace se zasloužily o obrovský posun v mezilidských vztazích mezi Čechy a Němci. Každý z nás může být aktérem dění, nejen jeho pasivním účastníkem. Pokud zanikne vědomí, že můžeme něco změnit, zanikne i demokracie. Proto vám chci poděkovat za to, co děláte, a povzbudit vás v další činnosti, protože má obrovský smysl,“ uzavřel fórum Ondřej Liška.

Za podporu tohoto setkání děkujeme Česko-německému fondu budoucnosti!

Aktuality

  • 23. 5. 2019 Tipy na letní dětské tábory s němčinou v roce 2019
    Přinášíme vám přehled letních táborů a workcampů pro rok 2019, kde se mohou děti a mladí lidé mimo jiné procvičit či zdokonalit v německém jazyce. Seznam bude průběžně doplňován. Chcete-li za organizátory svůj tábor na web přidat, můžete nám napsat...
  • 22. 5. 2019 Pozvánka na 26. česko-německé setkání mládeže v Teplé
    Poslední volná místa na 26. česko-německém setkání mládeže v Teplé, které se koná 30.5. - 2.6.2019 .  
  • 22. 5. 2019 6. česko-německý workcamp HeuHoj
    Od 6. do 14. 7. 2019 se koná šestý česko-německý senný workcamp Heuhoj: týden plný přírody, kultury, zajímavých setkání a hlavně spousty zábavy na loukách západních Krušných hor.

Doporučujeme

Newsletter

Chcete-li dostávat novinky na e-mail, vyplňte přihlášku k odběru newsletteru.

YouTube   twitter

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Západočeská univerzita

Voš Plzeň