Na Česko-německém odborného fóru "Společnými vzpomínkami ke společné budoucnosti" zaznělo uznání za občanské vzdělávání mládeže

17. 4. 2019

Česko-německého odborného fóra se stěžejním tématem "Společnými vzpomínkami ke společné budoucnosti" se v termínu 11. – 13. 4. 2019 v Brně zúčastnilo zhruba sedm desítek lidí z řad pracovníků s mládeží, učitelů, jazykových animátorů i jednotlivců se zájmem o občanské vzdělávání.

Odbornému fóru předcházelo setkání pracovní skupiny k tématu občanského vzdělávání a exkurze do Památníku romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu.

Na programu bylo mnoho zajímavých mluvčích i praktické workshopy. Úvodní slovo zaznělo od prof. Dr. Michela Barriceliho z mnichovské univerzity na téma "Rozmanité vzpomínky a společné vyprávění - výzvy historicko-politického vzdělávání s ohledem na česko-německou historii", dále jsme vyslechli příspěvek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Ondřeje Matějky, workshopy k tématu Fake News novinářky Báry Procházkové či práci s pamětníky od Šárky Jarské z organizace Živá paměť, čtení afghánského autora Hassana Ali Djana a další zajímavé inputy. Účastníci ocenili též prohlídku Muzea romské kultury a představení tamního pedagogického programu.

Na závěr vystoupil bývalý ministr školství ČR a dlouholetý bojovník za narovnání česko-německých vztahů Ondřej Liška, který vyjádřil uznání všem učitelům a pracovníkům s mládeží, bez jejichž osobního angažmá by u nás občanské vzdělávání nemělo dostatečnou váhu: „Tandem a další organizace se zasloužily o obrovský posun v mezilidských vztazích mezi Čechy a Němci. Každý z nás může být aktérem dění, nejen jeho pasivním účastníkem. Pokud zanikne vědomí, že můžeme něco změnit, zanikne i demokracie. Proto vám chci poděkovat za to, co děláte, a povzbudit vás v další činnosti, protože má obrovský smysl,“ uzavřel fórum Ondřej Liška.

Za podporu tohoto setkání děkujeme Česko-německému fondu budoucnosti!

Aktuality

Doporučujeme

  • 7. 8. 2019 Seminář dalšího vzdělávání v Památníku Terezín
    V rámci víceletého tématu Společnými vzpomínkami ke společné budoucnosti Tandem srdečně zve pracovníky s mládeží a pedagogy na seminář, jehož stěžejním tématem bude období druhé světové války a bude se...
  • 7. 8. 2019 Česko-německé setkání mládeže
    Je ti 16-26 let? 8.-10.11.2019 se bude v Berlíně konat již 10. česko-německé setkání mládeže. Nabídne spousty zajímavých workshopů k tématu demokracie, participace a diverzity.
  • 3. 7. 2019 Staň se členem / členkou Česko-německého fóra mládeže!
    Je ti 16-25 let? Cestuješ rád/a do Německa? Máš chuť poznat nové lidi z Česka a Německa a zažít česko-německou spolupráci na vlastní kůži? Staň se členem Česko-německého fóra mládeže​!

Newsletter

Chcete-li dostávat novinky na e-mail, vyplňte přihlášku k odběru newsletteru.

YouTube   twitter

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Západočeská univerzita

Voš Plzeň