Mladí lidé v Berlíně

11. 11. 2019

Na jubilejním 10. česko-německém setkání mládeže v Berlíně ve dnech 8. – 10. 11. jsme spolu s téměř sty účastníky zakončili stěžejní téma pro roky 2017-2019 Společnými vzpomínkami ke společné budoucnosti. Zároveň otevíráme téma nové, které nás bude doprovázet příští tři roky: Mládež utváří budoucnost - demokracie, participace, diverzita.

Rovina participace se velmi hezky naplnila už teď, sesbírali jsme velké množství dobrých podnětů a nápadů aktivních mladých lidí k tomu, čemu bychom se měli v rámci tématu věnovat. Na další se těšíme,“ zhodnotil v závěrečné řeči ředitel Tandemu Jan Lontschar.

Angažovanost mladých lidí ocenila i státní tajemnice německého Ministerstva pro mládež, seniory a rodinu Julianne Seifert, která setkání slavnostně zahájila. Její slova pak podtrhl další z vážených hostů, spisovatel Jaroslav Rudiš: „Budoucnost česko-německých vztahů jsme my všichni! A je důležité je udržovat osobní, živé. Skrz setkávání, literaturu, jazyk. Proto jsem nesmírně rád tady mezi vámi,“ prohlásil.

Na programu třech dnů byly i workshopy a dialogy a večerní exkurze do Berlína, kde se účastníci setkali s pamětníky přelomových událostí roku 1989. U Berlínské zdi to byl východoněmeckým režimem pronásledovaný Udo Jetsche, v Českém centru výstava fotografií Karla Cudlína ze Sametové revoluce doprovázená vyprávěním učitele Antonína Koláře, který se jako student protestů v Praze aktivně účastnil. Třetí skupina navštívila místo bývalé židovské synagogy, kde je paní Margit Korge seznámila s událostmi tzv. křišťálové noci 1938.

Poslední den setkání se účastníci při Open Space diskusi aktivně zapojili do návrhu aktivit pro Tandem a jeho nové stěžejní téma. Z podnětů bude Tandem vycházet při plánování konkrétních seminářů, konferencí a nabídek v letech 2020 – 2022.


Mirka Reifovapublic & media relations
Mirka Reifová
e-mail: reifova@tandem-org.cz
telefon: +420 377 634 762

Aktuality

Aktuální akce

Doporučujeme

  • 10. 9. 2019 Tematický a informační seminář pro pedagogy v Norimberku
    Pokud fandíte česko-německé spolupráci, zajímají Vás moderní dějiny a ještě se chcete dozvědět něco k projektovému managementu, neváhejte se přihlásit na seminář pro pedagogy všech typů škol z ČR a Německa, který se koná 21. -...
  • 9. 9. 2019 Poslední volná místa na seminář v Terezíně!
    Seminář dalšího vzdělávání pro pracovníky s mládeží a pedagogy všech typů škol, který se uskuteční 20. – 22. 9. 2019   v Památníku Terezín, nabízí ideální možnost seznámit se s...
  • 7. 8. 2019 Česko-německé setkání mládeže
    Je ti 16-26 let? 8. – 10. 11. 2019 se bude v Berlíně konat již 10. česko-německé setkání mládeže. Nabídne spousty zajímavých workshopů k tématu demokracie, participace a diverzity.

Newsletter

Chcete-li dostávat novinky na e-mail, vyplňte přihlášku k odběru newsletteru.

YouTube   twitter

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Západočeská univerzita

Voš Plzeň