Hledáme partnerské školy pro setkání v Ravensbrücku

10. 1. 2019

Hledáme partnerské školy z Česka a Německa, které by se chtěly zúčastnit projektového týdne v památníku Ravensbrück v termínu 13. – 17. 5. 2019.

Pro česko-německé setkání v památníku Ravensbrück hledáme českou a německou školu.

Termín: 13. – 17. 5. 2019

Místo: památník Ravensbrück, SRN (asi 90 km od Berlína)

Zajištěno a z prostředků KJP hrazeno: program, ubytování, stravování, tlumočení

Školy si hradí: náklady na dopravu na místo konání a zpět

věk žáků: 14 -18 let

počet žáků: 20 z každé školy + pedagogický doprovod

Popis setkání:

Česko-německé setkání škol věnované občanskému vzdělávání a seznámení se s historií památníku Ravensbrück. Obsah bude doplněn prvky česko-německé jazykové animace.

Během workshopů bude zprostředkována a diskutována německá a česká perspektiva pohledu na dějiny druhé světové války a ženského koncentračního tábora Ravensbrück. Konkrétně se budou účastníci věnovat tématu uvězněných spisovatelek Mileny Jesenské a Margarete Buber-Neumann. Podklady k workshopům vycházejí z publikace Společnou cestou ke vzpomínkám ,  s 53 -57. 

Tento pilotní projekt má umožnit žákům aktivní zapojení do diskuze o minulosti, současnosti a evropské dimenzi v česko-německém kontextu. Díky elementům z jazykové animace bude skupinám z české a německé školy umožněno navázat hlubší kontakty a navzájem se spřátelit.

Popis setkání v NJ:

Es soll die historisch-politische Bildung und Auseinandersetzung mit der Geschichte des Lagerkomplexes Ravensbrück mit Komponenten der deutsch-tschechischen Sprachanimation kombinieren.

Während im gedenkstättenpädagogischen Teil deutsche und tschechische Perspektiven auf die Geschichte des Zweiten Weltkriegs und des Frauen-Konzentrationslagers Ravensbrück in den Dialog treten sollen, soll die Sprachanimation dazu beitragen, die partnerschaftlichen Dimensionen zu stärken, die den historischen und gegenwärtigen Dialog zu erleichtern.

Ein biographisch konkreter Ansatz wird u.a. in der Auseinandersetzung mit den Lebensgeschichten der in Ravensbrück inhaftierten Journalistinnen und Schriftstellerinnen Milena Jesenská und Margarete Buber-Neumann sein.

Materialien dafür sind in der Tandem-Broschüre »Gemeinsam auf dem Weg zur Erinnerung« (Regensburg / Pilseň 2015) bereits in beiden [deutsche Fassung: S. 57-61] Sprachen vorhanden.  

Dieses deutsch-tschechische Pilotprojekt soll den Jugendlichen Teilnehmenden die aktive Teilhabe an gegenwärtiger Erinnerungskultur ermöglichen und deren europäische Dimension verdeutlichen.

 

Přihlašování

Přihlašovat se můžete na níže uvedených kontaktech. Rádi Vám také zodpovíme jakékoliv dotazy. Upřednostňujeme společné přihlášky české a německé školy.  

 


Lucie Tarabováškolská oblast, projekt jazykové animace Na jedné lodi
Lucie Tarabová
e-mail: tarabova@tandem-org.cz
telefon: +420 377 634 766
skype: tarabova_1


Michaela Dryjováprojekt Přátelství bez hranic
Michaela Dryjová
e-mail: dryjova@tandem-org.cz
telefon: +420 377 634 754
mobil: +420 735 713 897
skype: live:dryjova

Aktuality

Doporučujeme

  • 11. 6. 2019 Česko-německé setkání mládeže
    Je ti 16-26 let? 8.-10.11.2019 se bude v Berlíně konat již 10. česko-německé setkání mládeže. Nabídne spousty zajímavých workshopů k tématu demokracie, participace a diverzity.
  • 10. 6. 2019 Seminář dalšího vzdělávání v Památníku Terezín
    V rámci víceletého tématu Společnými vzpomínkami ke společné budoucnosti Tandem srdečně zve pracovníky s mládeží a pedagogy na seminář, jehož stěžejním tématem bude období druhé světové války a bude se...
  • 2. 5. 2019 Letní tábor pro děti z Plzně a Regensburgu
    Máte dítko ve věku 11-14 let a chtěli byste, aby si užilo konec prázdnin ve společnosti dětí z Regensburgu? Přihlašte ho na česko-německý tábor v termínu 26. – 31. 8. 2019 , kde ho čeká spousta zábavy i seznámení s němčinou. Uzávěrka...

Newsletter

Chcete-li dostávat novinky na e-mail, vyplňte přihlášku k odběru newsletteru.

YouTube   twitter

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Západočeská univerzita

Voš Plzeň