8. česko-německé setkání mládeže

25. 4. 2014
Typ akce příležitostná akce
Oblast mimoškolní oblast
Místo konání Terezín, ČR
Termín 25. - 27. duben 2014
Odpovědné osoby Michaela Veselá, Kathrin Freier
Cílová skupina mladí lidé z Česka a Německa ve věku 16 - 26 (30) let
Cíle Motivace mladých lidí k tématu díky odborně vedeným workshopům, setkání s pamětníky, přiblížení nedávné historické etapy interaktivním způsobem
Účastníci cca 50 (ČR) + 50 (SRN)
Obsah odborné tematické workshopy, česko-německé divadelní představení, burza organizací a institucí, kulturní program, diskuse s pamětníky holocaustu, pietní akt, pódiová diskuse, prohlídka Památníku Terezín a Malé Pevnosti
Cena 300,- Kč
Spolupráce Památník Terezín
Poznámka
Google Maps lokalita Terezín
Koordinační centrum česko-německých výměn mládeže Tandem připravuje ve spolupráci s Památníkem Terezín a Lidice pro mladé lidi ve věku 16 - 26 let z Česka a Německa již 8. česko-německé setkání v termínu 25.-27. dubna 2014, které proběhne v areálu Památníku Terezín.

Téma setkání: Možnosti a využití památných míst pro dnešní mladou generaci

Studuješ střední nebo vysokou školu nebo Tě jen baví historie, rád/a čteš historické knihy a zajímají Tě osudy lidí perzekuovaných nacistickým režimem z rasových, náboženských nebo národnostních důvodů? Sleduješ nelehké příběhy těch, kteří útrapy, odloučení a represe nepřežili a chtěl/a by ses naopak setkat s přeživšími, kteří díky štěstí, přízni osudu nebo vytrvalosti a bojovnosti těžké období plné křivd, zákazů a nespravedlnosti překonali a druhou světovou válku přežili? Návštěvou a besedou nás poctí dva pamětníci, paní Dagmar Lieblová a pan Felix Kolmer, kteří si v dětství prošli několika koncentračními tábory.

Pokud jsi člověk otevřené mysli, rád přemýšlíš nad vážnými tématy, jsi přístupný diskusi a jiným názorům, splníme Tvé očekávání mnoha tematickými workshopy, které budou vedeny akademiky, odborníky a pracovníky památných míst. Díky místu setkání budeš mít jedinečnou příležitost si prohlédnout autentické prostory Památníku Terezín a na vlastní kůži poznat jeho genius loci. Jsi-li příznivec divadelního umění, pak se můžeš těšit na česko-německé představení hry Brundibár v podání Dismanova rozhlasového dětského souboru.

A to nejlepší na konec! Chceš-li poznat stejně naladěné, angažované a fajn mladé lidi z různých koutů Česka a Německa, určitě bys na 8. česko-německém setkání v Terezíně neměl/a chybět.


Příklady tematických česko-německých odborných workshopů:

 • Po stopách osudu pamětnice z Ravensbrücku
 • Místa paměti a jejich prezentace v mobilní aplikaci
 • Orální historie jako unikátní historický pramen v době bez pamětníků: Terezínské ghetto a stereotypní potýkání mezi Čechy a Němci
 • Nevítaní cizinci - hlubší vhled do uprchlické problematiky nejen v 30. letech, ale i v současnosti
 • Nucené práce v pobočných táborech KT Gross-Rosen a Flossenbürg v československém pohraničí
 • Místa inspirace ve spolužití Čechů a Němců v 1. československé republice
 • Po Vítězném únoru 1948 – skauti v době totality
 • Válka jako otázka každodennosti
 • Téma architektury památníků
 • atd.

TLUMOČENÍ BUDE PO CELOU DOBU KONÁNÍ SETKÁNÍ ZAJIŠTĚNO, NETŘEBA SE OBÁVAT JAZYKOVÝCH BARIÉR.
ZNALOST NĚMECKÉHO JAZYKA JE TUDÍŽ VÝHODOU, NIKOLIV PODMÍNKOU.
DŮLEŽITÝ JE ZÁJEM O TÉMA A CHUŤ POZNAT ŘADU ZAJÍMAVÝCH LIDÍ A OSOBNOSTÍ.

INFORMACE K ORGANIZACI SETKÁNÍ

Místo ubytování a konání akce:
Areál Památníku Terezín
Adresa Muzea Památníku Terezín: Máchova 178, Terezín
Tel.: +420-604241179, 606632914
E-mail: pamatnik@pamatnik-terezin.cz
Facebook profil: www.facebook.com/TerezinMemorial

Účastníci budou ubytováni ve vícelůžkových pokojích s příslušenstvím. Na místě k dispozici ložní prádlo, ručník a v určitých prostorách i wifi připojení.

Náklady
Účastnický poplatek je symbolický a výše činí 300,- Kč, k převodu peněz budou účastníci po potvrzení účasti začátkem dubna písemně vyzváni.

Pojištění
Tandem zajišťuje a hradí účastníkům nemocenské a úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti za škodu.

Jízdné
Cestovní náklady ve výši 50 % skutečné ceny jízdenky (vlak, bus) budou proplaceny bankovním převodem. Oceníme využití spolujízdy a možných vlakových slev. Kdo může nabídnout volná místa v autě, prosím o uvedení této informace v přihlášce. Z Ústí nad Labem (v pátek 25.4.) a zpět (27.4.) bude pro účastníky setkání organizován a vypraven autobus. Zájem o svoz prosím uveďte v přihlášce. Děkuji.

Přihlášky
Nejpozději do 10. dubna 2014 vyplňte prosím níže uvedený on-line formulář.


LETÁK - PROGRAM SETKÁNÍ
>>>> ON-LINE PŘIHLÁŠKA <<<<

Aktuality

 • 21. 9. 2020 Bavorské zastoupení v Praze nabízí pracovní pozici
  Hledáte práci v Praze, kde využijete němčinu a nadšení pro česko-bavorskou spolupráci? Kancelář Zastoupení Svobodného státu Bavorsko v Praze hledá spolupracovníka na částečný úvazek (30 h týdně).  
 • 15. 9. 2020 Projekt česko-bavorské výměny pedagogů mateřských škol a školních družin
  Díky finanční podpoře Bavorského ministerstva Tandem umožňuje intenzivní výměnu zkušeností mezi pedagogy českých a bavorských mateřských škol a školních družin. Zatímco přeshraniční setkávání dětí mnohá...
 • 15. 9. 2020 Program Odmalička to nevzdává!
  Tandem chce pomoci předškolním zařízením v udržení přeshraniční spolupráce. Pokud byste rádi realizovali projekt s Vaším německým partnerem, ale nevíte si rady, jak v situaci protipandemických opatření postupovat, ozvěte se. Program...

Doporučujeme

Newsletter

Chcete-li dostávat novinky na e-mail, vyplňte přihlášku k odběru newsletteru.

YouTube   twitter

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Západočeská univerzita

Voš Plzeň